• Prindi

Tegevusvõimalused

Eestis valmistatud käsitööesemed ja suveniirid on reeglina hea kvaliteediga ning ka pakutav sortiment on küllalt suur. Siiski võib prognoosida, et üksiktegijad hakkavad turult vähehaaval kaduma ning nende asemele asuvad läbimõeldud turustusskeemi alusel tegutsevad väikefirmad ja ühistud, mis lisaks oma töötajate valmistatud toodangule ostavad tooteid ka väljastpoolt sisse. Sedalaadi ettevõtted suudavad hindade osas konkurentsivõimelisemad olla. Kui suudetakse avada oma müügipunkt, välditakse sel moel põhikasumiosa koondumist edasimüüjate kätte.

Turul edukaks läbilöömiseks on vajalik toodangu pidev ja kiire uuendamine, tellijate soovide arvestamine. Turunõudlus muutub kiiresti ja suutmatus sellega kaasas käia võib paljudel juhtudel tähendada ettevõtte tegevuse lõppemist.

Käsitöötegijatel on palju tuge erinevatest neid koondavatest mittetulundusühistutest ja seltsidest: näitena võib nimetada Eesti Kodutööstuse Edendamise Keskseltsi, mis koondab erinevate erialade käsitöölisi, aitades neil korraldada näitusmüüke ja otsides nende toodangule turustusvõimalusi.

Heaks näiteks läbimõeldud turustamisest ja ettevõtte majandamisest on ka paljud puitmajade ning mööbli valmistamisega tegelevad ettevõtted: tootmisjäägid kasutatakse ära suveniiride ja mänguasjade meisterdamiseks, sobimatud ülejäägid aga müüakse kütteks.

Esimesed ettevõtjad on hakanud ära kasutama erinevate tootmissuundade kombineerimise võimalusi: näiteks lambakasvatus, turism ning käsitöö, mida edukalt demonstreerib "Hiiu Vill" Hiiumaal Käina vallas. "Hiiu Villale" kuulub villavabrik, kus huvilisele tutvustatakse sajandivanuste masinatega toorvillast lõnga valmistamise protsessi, samas saab osta lõnga, villaseid sokke, kampsuneid, mänguasju ja suveniire. Villavabriku juures asub kohvik, kus pakutakse lambalihavorsti.

Aktiivsemate ettevõtete kogemused näitavad, et kohalikul käsitööl, eriti puidust esemetel ja tekstiiltoodetel, on piisavalt turgu ka välisriikides, näiteks Rootsis, Saksamaal ja Soomes.