• Prindi

Tegevusvõimalused

Eestis ostavad linakiudu kokku Pärnu Linavabrik, OÜ Eesti Lina ja Võru linavabrik. Kuna vajalik kogus Eestis puudub, tuuakse lina sisse ka Euroopast ning Lätist ja Leedust.

Toetudes viimastel aastatel tehtud uuringutele ja koostööprojektidele ning võttes arvesse maailmaturu praeguseid hindasid, peaks Eestis eeldatavasti taasloodavat suurtootmist orienteerima kõrgkvaliteedilise linalindi tootmisele - see on seniste andmete ja meile teadaolevate turuosade põhjal kõige kasumirentaablim. OÜ Pärnu Linavabriku aastane linalindi vajadus on tänaste tootmisvõimsuste juures 2500t. See võimaldaks sobiva ümbertöötleva tööstuse olemasolu korral kasvatada kvaliteetkiulina 4500-5000 ha. Linasektor annaks täiskasutust u. 60-le linakoristusmasina komplektile ja u. 90-le kasvatajale. Ümbertöötlev tööstus looks 160 uut töökohta.

500 ha õlilina kasvatamine hõivaks umbes 10 kasvatajat ja 20 inimest ümbertöötlevas tööstuses. Et rahuldada ainuüksi Eesti elanikkonna füsioloogiline norm linaseemnetele, oleks vaja Mooste Katsejaama andmetel Eestis kasvatada ja ümber töödelda 1500 ha õlilina. Õlitööstusesse lisandub toormematerjal ka kiulina kupardamisel.