• Prindi

Iseloomustus

Maaturism on maakeskkonnas asetleidev, looduselamustele keskenduv, väikesemahuline, soovitavalt kohaliku kogukonna poolt juhitud turism. Maaturismi mõiste koondab endas hulgaliselt erinevaid turismiliike ja teenuseid, mida MTÜ Eesti Maaturism jaotab järgnevateks spetsialiseerumisvaldkondadeks: puhkus tootmistalus; loodus- ja kultuuripuhkus; aktiivne puhkus; laste- ja perepuhkus; tervise- ja invapuhkus; seminarid ja kokkutulekud.

Tegevuse potentsiaalseks väljundiks on majutuseks kasutatavate voodikohtade, matkaradu külastanud või kanuumatkal osalenud, kala püüdmas käinud turistide arv. Väljundiks on ka teenusega rahule jäänud, ise naasvate ja seda teistelegi soovitavate inimeste hulk.

Vastavalt majandusministri 13.novembri 1998.a. määrusele nr. 37 on kehtestatud majutusettevõtetele kohustuslikud nõuded, mille kohaselt majutusettevõtted liigitatakse järgmiselt: hotell, motell, külalistemaja, hostel, puhkeküla ja -laager; puhkemaja ning kodumajutus. Määratletud on majutusettevõtete atesteerimise kord ja nõudmised (vt. maamajutusteenus). Tegevust reguleerib veel 15.novembril 2000.a. vastu võetud “Turismiseadus”, mis sätestab üldised nõuded turismiteenuse pakkumisele ja osutamisele ning turismiinfokeskusele, samuti vastutuse käesoleva seaduse rikkumise eest ja riikliku järelevalve teostamise korra.

Turismiteenuse kõigile harudele võimaldab lisaväärtust anda eri variantide kombineerimine (majutusteenus & ratsutamine, kalapüügivõimalus, kanuu- või jalgrattalaenutus). On olemas turismitalusid, kus külastajal on võimalik õppida korvipunumist või kangakudumist, maitsta talu firmatooteks olevat kohapeal valmistatud lambasinki, korjata marju, osta suveniire ja käsitööd jne.