• Prindi

Tegevusvõimalused

Seoses suurenenud sertifitseeritud seemne nõudlusega sertifitseeritud seemne kasutamine siseturul tõenäoliselt lähiaastatel suureneb ja intensiivistub ka seemnekasvatus.

Põllumajandusministeeriumi poolt esitatud otsetoetuste maksmise korras on klausel, mille kohaselt makstakse sertifitseeritud seemne kasutamisel teraviljatoetusele 25% ulatuses lisa. Selleks peab aga teraviljakasvatajal olema maakonna inspektorile ette näidata seemnedokumendid.

Kuna Eesti turul liigub palju kahtlase päritoluga ja ebakvaliteetset seemet (eriti lillede ja maitsetaimede osas), on seemnekeskustel võimalik oma tootmist laiendada ebaseaduslikult tegutsevate seemnemüüjate turuniši hõlmamise arvelt, mille eelduseks on range riiklik kontroll. Samuti on vaja välja arendada tõhusalt toimiv seemnekasvatuse tootmise ja müügi kett ning tõsta tarbijate teadlikkust. Hetkel üritavad kümned seemnetootjad oma seemet ise kasvatada, pakendada ja ka turustada, seega puudub ühtne ülevaade tegelikust turunõudlusest ja sortimendist, mille järele nõudmine on. Tuleb püüda ära kasutada ka madalaid tootmiskulusid seemne tootmisel Eestis võrreldes näiteks Euroopa seemnekasvatusega.