• Prindi

Taimekaitse

On teada, et algselt tervest istikust kasvatatud ja õigesti hooldatud puud on kahjustajatele vähem vastuvõtlikud. Samas aga soodustab näiteks liigne lämmastikväetise (kevadel) kasutamine aias lehetäide arengut.
Ploomipuudel sagedamini esinevad seenhaigused on luuviljaliste mädanik, mille levikut soodustab jahe niiske ilmastik ja kevadised udud; luuviljaliste lehepõletik, levikut soodustavad õitsemise ajal ja pärast õitsemist esinevad vihmased ilmad; ploomi-kott-tõbi, levikut soodustab kõrge õhuniiskus ja mõõdukas temperatuur õitsemisperioodil ning hõbelehisus. Hõbelehisusse haigestuvad peamiselt ebasoodsatest keskkonnategureist (talvekahjustused, jne) nõrgestatud puud. Selliste puude puhul võib aidata ainult tugevam väetamine. Tihti peetakse haiguseks ka kummivoolust - okstel, vahel ka viljadel esinevad merevaigusarnased läbipaistvad tilgad. See on füsioloogiline nähtus, millega ploomipuu (ka vili) reageerib erinevatele häiretele (ebasobivad kasvutingimused, seenhaigused, mehhaanilised või kahjurite poolt tekitatud vigastused).

Levinumad kahjurid on ploomivaablased, mis on Eestis kõige suuremat saagikadu põhjustav kahjur. Ploomipuu-lehetäi tugeva kahjustuse korral lehed keerduvad, võrsete kasv pidurdub, lehed varisevad, kuid põhiline kahjutekitaja on mesinestel arenev nõgiseen, mis takistab lehtede normaalset fotosünteesi. Haiguste ja kahjurite vastu tehakse esimene pritsimine enne õiepungade puhkemist ja teine kohe pärast õitsemist. Kolmas pritsimine (kahe nädala möödumisel viimasest pritsimisest) võib osutuda vajalikuks lehetäide massilisel levimisel. Eestis turustamiseks ning kasutamiseks lubatud taimekaitsevahenditega saab tutvuda siin.

Nõgiseen ploomipuu lehtedel Luuviljaliste lehepõletik

Autor: Kadri Karp (oktoober 2014)