• Prindi

Hooldamine

Järgnevatel aastatel on peamisteks hooldustöödeks võra lõikamine, okste toestamine ja ennakvõrsete lõikamine. Kevadel maa sulades eemaldatakse taimedelt kate ja oksad toestatakse. Eestis on peamiseks probleemiks kevadised öökülmad, mis kahjustavad kasvama hakanud võrseid. Taimed ei hukku ja kasvavad isegi uued võrsed, kuid saak jääb liiga hiliseks. Öökülma ohu puhul võib kasutada vihmutamist või katteloori. Sügisene lõikamine põhjustab kevadel varasema kasvu alguse ja siis võib võrseid kahjustada kevadine öökülm. Seetõttu on soovitatav lõigata kevadel, kui arenenud on esimene leht.

Kolmandal kasvuaastal on oodata esimest saaki. Saagioksad painutatakse ja kinnitatakse traadile. Kevadeti on vaja eemaldada kõik peened ja viljatud võrsed ning okstelt kasvavad viljavõrsed seotakse üles. 

Teisel suvel alustatakse võra kujundamisega. Põhjamaades on soovitatav valida madala tüvega võra. Võib kujundada ühe tüve ja kahe haruga või siis ka kahe tüvega ja ühe haruga. Ühe tüvega võra sobib pehme talvega piirkonda. Eestis peaks arvestama nii madala tüvega, et tüvi jääks lume alla või mis võimaldaks talveks taimi katta. Saaremaal, kus on oluliselt pehmemad talved, pole katmine nii oluline. Kahe tüve puhul kasvatatakse juba esimesel aastal võrseid kaldu, siis on esimestel aastatel lihtsam oksi talvekatte alla painutada. Tüvi on külmaõrn esimestel aastatel, hiljem tüve jämenedes suureneb ka külmakindlus.

Lühikese lõikuse korral on viinapuul tüvi ja tüve pikendus, millel on siis lühikesed mitmeaastased ja üheaastased oksad. Sügisel harutatakse võrsed tuginööridelt lahti ja lõigatakse kõik 5. pungale. Tavaliselt on selleks ajaks võrsete alumine osa puitunud ja korgistunud, mis tagab okste külmakindluse. Ülejäänud korgistunud okste osa võib kasutada uute pistokste tegemisel. Kevadel pärast pungade puhkemist lõigatakse pikad üheaastased oksad tagasi alumise tugeva võrseni. Samal ajal eemaldatakse ka tüvest kasvama hakanud võrsed.

Pikk lõikusviis sobib sortidele, millel ei kanna saaki alumistest pungadest kasvanud võrsed, kuid ei sobi sortidele, mille võrsed halvasti korgistuvad. Uue haru saamiseks valitakse sügisel tüvepoolsem võrse, ehk asendusvõrse ja painutatakse horisontaalseks, mis võimaldab ka taimed talveks katta.

Suvel on vaja murda võrsetelt lehekaenlast kasvavad ennakvõrsed, jättes alles 2 lehte. Murdmist tuleb korrata suve jooksul vastavalt vajadusele. Samuti lõigatakse suve teisel poolel viljakandvate võrsete ladvad, et need ei kaarduks alla ega varjutaks taimi. Suuremas istandikus on otstarbekam teha suvist lõikamist hekilõikuriga.

Kahe madala tüvega lühike lõikusviis  Ühest talvepungast võib kasvada kuni kolm võrset. Võrsete harbendamisel jätta alles üks tugevam.

Ühtlase kvaliteedi saamiseks on oluline, et marjad valmiks üheaegselt, seetõttu on soovitatav vilikondade vähendamine - võrsele jäetakse kuni kaks alumist vilikonda. Viljade värvumise alguses lõigatakse vilikondade ümbert lehed, mis varjutavad marju. Esialgsete katsete põhjal võib soovitada lehtede eemaldamist viinapuude rea hommikupäikese poolelt. Sel juhul kuivab hommikukaste kiiremini ja see vähendab hahkhallituse levikut sügisel.

Autor: Kadri Karp (oktoober 2014)