Maaülikool kaardistab kohalikke piimatootmis- ja taimekasvatustehnoloogiad

Kodu/Maaülikool kaardistab kohalikke piimatootmis- ja taimekasvatustehnoloogiad
Avaldatud: 23. aprill 2013Kategooriad: Uudised

Aive Mõttus,
Maaleht, 23.04.2013

Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituut alustas möödunud nädalal ankeetküsitluse läbiviimist Eesti põllumajanduses kasutatavate piimatootmis- ning taimekasvatustehnoloogiate kaardistamiseks, tegemist on osaga uuringust „Peamiste tootmisressursside kasutamise efektiivsus Eesti põllumajanduses“.

Majandus- ja sotsiaalinstituudi direktori Rando Värniku sõnul on uuring tingitud vajadusest kaardistada Eesti põllumajandussektoris kasutatavad tehnoloogiad ning hinnata tehnoloogiate mõju ettevõtete tootmistulemustele ja majanduslikule efektiivsusele.

 

„Soovime saada infot kasutatavate tehnoloogiate, aga ka tehnoloogiate valikut mõjutavate tegurite, nagu näiteks loomakasvatuses looma tõug, taimekasvatuses kasvatatavate kultuuride sordid, aga ka ettevõtte mullad ja masinapark, ettevõtte juhi vanus, haridus jm, kohta,“ selgitas Värnik. Nimetatud tegurite kogumine ettevõtte tasandil ja hilisem analüüsimine on oluline just seetõttu, et need mõjutavad olulisel määral tootmistulemusi.

Sellelaadseid uurimustöid on läbi viidud mitmetes Euroopa riikides ning nendes on leitud efektiivsuse ja seda mõjutavate tehnoloogiliste ning ettevõtte juhtimist puudutavate tegurite vahelisi seoseid, mis tavalise tootlikkuse analüüsiga ei ilmne. Kuna Eestis ei ole efektiivsust mõjutavaid tehnoloogilisi tegureid põhjalikult uuritud, siis on käimasolev uuring esimeseks sammuks efektiivsust mõjutavate tegurite väljaselgitamisel.

Küsitlusse on kaasatud 700 piimatootjat ning 1400 teravilja- ja õlikultuuride kasvatajat.

Esialgsed tulemused selle kohta, milliseid tehnoloogiaid Eestis kasutatakse, selguvad käesoleva aasta lõpuks.

Maaleht 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/

Go to Top