Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder (IRL) ütles Ärilehele venelaste 9. jaanuarist jõustuvaid piima- ja kalatoodete sisseveopiiranguid kommenteerides, et tema ministeerium ja veterinaaramet peavad hiljemalt jaanuari lõpuks koostama idanaabritele argumenteeritud vastuse.

"Lugesin täna hommikul selle 60leheküljelise akti läbi. Kontrolliti 15 Eesti ettevõtet, kellest 13 kohta tehti ettekirjutus ja märkusi. Peame nüüd riigi poolt uurima võimalusi, kas ja kuidas regulatsioone muuta. Asi ei ole ju vähimalgi määral toiduohutuses. Asi on selles, et EL-is ja venelaste, kasahhide ning valgevenelaste asutatud tolliliidus on erinevad reeglid. Lihtsustatud öeldes ühte liitu eksportides on vaja ühesuguseid, teise teistsuguseid pabereid ja dokumente. Ühe liidu jaoks on vaja ühesuguseid proove kindla sagedusega, teise liidu jaoks on vaja teistusuguseid proove teistsuguse sagedusega," kirjeldab põllumajandusminister.

Tema sõnul peab ilmselt ka ministeerium ja veterinaaramet ühtteist muutma, aga tõenäoliselt ei ole oodata siiski ülemäära suuri muudatusi.

Samamoodi peavad Seederi sõnul ka ettevõtted mõtlema, mida ja kuidas saaks muuta oma paberimajanduses ja analüüside võtmise korras.

"Ma ei usu, et mõni Eesti ettevõte, kes senigi on itta eksportinud, nüüd nende piirangute pärast peaks hakkama inimesi koondama või saatma töötajaid palgata puhkusele. Need firmad on ju kursis Vene äri eripärade ja kohatise ebastabiilsusega. Ilmselt on kaalumistväärt variandid toota senikaua, kui üks turg on kinni, pikema säilivusajaga tooteid lattu. Kindlasti on võimalik leida ka uusi turge, sest lõppeks ei ole ju venelaste käitumises midagi ülemäära ootamatut. Aeg-ajalt on nad ikka erinevatele riikidele sisseveopiiranguid kehtestanud," märgib Seeder. 

Kadri Paas,  
Delfi.ee, 27.12.2013