Kartul pärineb Lõuna-Ameerika Andidest. Euroopasse jõudis kartul 16. sajandi lõpul Hispaania kaudu. Algselt levis kartul Euroopas dekoratiivtaimena. Eestisse jõudis kartul tõenäoliselt Venemaalt alles 18. sajandi keskpaigas. Algselt oli kartul mõisates ainult ilutaimena. Alles 19. sajandi keskel hakati Eestis kartulit kasvatama ka põldudel. Kõige suuremad kartulitootjad maailmas on Hiina, India ja Venemaa. Euroopa suurimad tootjad on Ukraina, Saksamaa ja Poola. Enim tarbitakse kartulit inimese kohta aastas Valgevenes ja Ukrainas, vastavalt 183 ja 133 kg. Eesti paikneb kartuli tarbimise poolest maailma esikümnes. Keskmine eestlane tarbib ligikaudu 100 kg kartulit aastas.

Nõuded kasvutingimuste suhtes

Vesi: Kartul on kultuur, mis kasutab vett väga efektiivselt. Põuastel aastatel vajab kartul kindlasti niisutust, sest vastasel juhul jäävad saagid madalamaks kui tavaliselt ning samuti on toitainete omastamine raskendatud, mille tagajärjel kannatab ka saagi kvaliteet. Eriti tähtis on vee olemasolu õitsemise alguses. Veepuudus sel perioodil võib saagikust vähendada kuni kaks korda. Ühe kilogrammi mugulate moodustamiseks kulub, olenevalt kasvupiirkonnast, 81-104 liitrit vett.

Temperatuur: Kartul kasvab kõige paremini piirkondades, mille temperatuur jääb vahemikku 5…21 °C. Madalamate temperatuuride puhul on oht külmumisele, kõrgemate temperatuuride puhul väheneb oluliselt kuivaine translokatsioon mugulatesse. Üle 25 °C temperatuuri juures on taime kasv märgatavalt häiritud – mugulate areng on aeglane ja kasv pärsitud. Optimaalseim idanemistemperatuur 7…8 °C.

Valgus/päeva pikkus: Kartul on valgusnõudlik taim, mistõttu sobib ta hästi kasvatamiseks piirkondadesse, mille päeva pikkus on vähemalt 13-17 tundi. Sobilikumaks peetakse 16 tunni pikkust valgusperioodi. Piisava valguse puudumisel venivad taimed valgust otsides välja. Kui valgusperiood on liiga pikk (üle 17 h), siis jäävad mugulad alaarenenuks.

Koostanud Berit Tein, Eesti Maaülikool Taimekasvatuse ja rohumaaviljeluse osakond, 2014