Tiiu Annuk, Scandagra Eesti agronoom-nõustaja 

Sel nädalal käib jätkuvalt aktiivne talirapsi külv, kuid varased talirapsikülvid on juba üleval ning sel juhul on viimane aeg mõelda, mis edasi tuleks teha, et taliraps edukalt talvituks.

Taliraps ja ka rüps võib sügisel nakatuda erinevatesse haigustesse, samuti võivad kahjustada kahjurid, eelkõige nälkjad ja teod. Väiksem kahju aga ei ole ka läbi umbrohtude, mis võivad lämmatada suurema konkurentsivõimega kultuurtaimi.

Kuigi umbrohutõrjet teevad väga paljud juba kohe peale külvi, võib jääda probleemiks teravilja eelvilja puhul teraviljavaris. Viimasel juhul tuleks kasutada erinevaid orasheina tõrjevahendeid, nt Leopard, Pantera 4 EC, Targa Super, Agil 100 EC jt.

Agil 100 EC eeliseks on tema kõrge efektiivsus erinevatele kõrrelistele umbrohtudele, miinuseks aga segatavus teiste toodetega – üldiselt ei ole soovitatav segada, kuna võib kahjustada kultuuri. Teised eelmainitud tooted on aga väga hästi kasutatavad paagisegudes, kuid, kui peale teraviljavarise on põllul ka orasheina, tuleks kasutada suuremaid kulunorme, mis on ka jällegi majanduslikult vähemsoodsad.

Orasheina ja teraviljavarise tõrjet saab edukalt ühildada fungitsiidide/kasvuregulaatorite kasutamisega, samuti leheväetiste kasutamisega nagu booriga, mikroelementide segu või hoopis kaaliumiga (Krista K). Kaalium soodustab suhkrute sünteesi taimedes, tugevdab taimeraku seina ja kudede struktuuri. Seeläbi paraneb vastupanu stressile (nt põud, külm ilm jne), taimed on elujõulisemad ja tugevamad ning seega ka külmakindlamad. 

Loe edasi täispikka artiklit 19.08.2014 Maalehest