Nõuandeteenistus
METK koolitus- ja nõuandeteenistus alustas tegevust 1. jaanuarist 2024
Nõuandeteenistuse töö korraldamine
- nõustajate haldamise e-keskkonna täiendamine;
- nõustamise, innovatsiooni ja teadmussiirde teenuste ning AKIS osaku võimaluste soovitamine klientidele (nn AKIS triaaž);
- alustava ettevõtja eelnõustamise korralduse väljatöötamine sõltuvalt nõuandetoetuse määrusest;
Nõustajate koolituste korraldus
- konsulentide koolitusprogrammide ja õppekavade uuendamine (eritähelepanu taimekaitsekoolitusel ja innovatsiooni juhtimise koolitustel)*;
- konsulentide ja nõustajate koolituste korraldamine terve aasta vältel, sh temaatiliste töötubade korraldamine süsiniku ja kasvuhoonegaaside auditeerimise paremaks mõistmiseks;
- konsulentide koolituskava väljatöötamine 2024. aasta kohta I kvartalis ja 2025. aasta kohta IV kvartali alguseks;
Programmilise arendamine korraldus
- nõustamise tööriistade koostamine ja arendamine eesmärgiga saavutada teabesalve ja suurandmetega integreeritud kaasaegsed digitaalsed lahendused (nt tingimuslikkuse auditi tööriist);
- noorte toidutootjate arenguprogrammi põhimõtete koostamine ja elluviimine eesmärgiga korraldada programmi avaseminar ja esimesed koolitused I kvartali jooksul 2024;
- võimalike järgmiste temaatiliste terviklike arenguprogrammide ettevalmistamine.
* Konsulentide järelkasvuprogrammiga AKIS raames tegeletakse pärast riigihanke nr 267501 lõppemist 2025. aastal.
MES nõuandeteenistus pakkus põllu- ja maamajanduslikke nõuandeteenuseid kuni 30. novembrini 2023.
1. juulil 2015. aastal allkirjastasid Eesti Maaeluministeerium ja Maaelu Edendamise Sihtasutus käsunduslepingu, mille järgi oli perioodil 2015-2023 toetatava nõuandeteenuse osutajaks Maaelu Edendamise Sihtasutus. Maaelu Edendamise Sihtasutus valiti välja võistleva dialoogi vormis toimunud Nõustamisteenuse osutaja valiku riigihankes.
Vaata ka: Käsundusleping nr. 180 ja selle lisa 1
Nõustamisteenuste osutamise toetamist rahastati Eesti Maaelu Arengukava (MAK) 2014–2020 vahenditest.
Ajalugu
Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandesüsteemi areng on taasiseseisvumise järgsel ajal läbi teinud pika ja keerulise tee. Põllumajandustootjatele suunatud nõustamise süsteemi ülesehitusega on katset teinud mitmed organisatsioonid ja läbi projektide on üritatud luua erinevaid edasiviivaid koostöid ning kirjutada arengukavasid.
Nõuandesüsteemi arengu peamised sündmused on olnud järgmised:
- 1991- Esimese nõuandesüsteemi loomine iseseisvas Eestis Talupidajate Keskliidu (ETKL) poolt Juhtimise Kõrgema Kooli (JKK) projekti alusel. Süsteem liitis piirkondlike taluliitude nõuandekeskused, õppekeskused kahe taluliidu (Harju ja Viljandi) juurest ning Jäneda Õppe- ja Nõuandekeskuse.
- 1993- Käivitus ETKL ja Taani Põllumajanduse Nõuandekeskuse ühisprojekt ETKL nõuandesüsteemi ülesehitamiseks taluliitude baasil. Nõuandesüsteemi struktuur ühildati taluliidu struktuuriga.
- 1994- Käivitus nõuandeühistute loomine Viljandimaal, Tartumaal, Jõgevamaal ja Järvamaal Saksa ja Eesti Põllumajandusministeeriumite nõuandeprogrammi rahalisel toel.
Loodi Eesti Konsulentide Ühing (EKÜ).1 - 1995- Käivitati riiklik nõuandeprogramm. Pandi alus lepingulistele suhetele nõustaja ja tootja vahel.
- 1997- EKÜ eestvedamisel alustati konsulentide atesteerimisega, mille eesmärk oli läbi nõustajate kvalifikatsiooni kontrolli tõsta nõuande kvaliteeti
- 2000- Võeti vastu „Maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seadus”, kus defineeriti mõisted „nõuandetoetus”, „nõuandetoetuse saaja” ja „konsulendile esitatavad nõuded ning atesteerimine”.
- 2002- Korraldati riigihange, mille tulemusena Maakondadesse luuakse kas talupidajate- või tootjate liitude juurde teabelevikeskused. Informatsioonilevi programmi jätkas Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES).
- 2003- Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda (EPKK) võttis MES-lt üle põllumajandusliku informatsiooni ja teabelevi süsteemi (PITS) selle osa, mis puudutas teabelevi.
- 2005- Minister tunnustab igasse maakonda nõuandekeskused, neid kasutatakse samaaegselt ka teabelevikeskustena. EPKK saab ülesandeid tagamaks nõuandekeskuste pakutava informatsiooni taseme ühtlustumise, konsulentide väljaõppe ja täiendkoolituse ning korraldama tootjate vajaduste analüüsi ja edastamise. Käivituvad regulaarsed koolitus- ja arendustegevused.
- 2006- Põllumajandusministeerium koostöös EPKK-ga alustas põllumajandusliku nõuandesüsteemi korrastamist, lihtsustamaks asjaajamist ja muutmaks nõuande saamise paindlikumaks.
- 2007- Loodi Põllu- ja Maamajanduse Nõuandeteenistuse Koordineeriv Keskus, millel on Põllumajandusministeeriumi ja nõuandekeskuste ning konsulentide vaheline vahendaja roll.
- 2010- Nõuandeteenistuse koordineerimisega hakkab taas tegelema MES.
- 2011- MES ja tunnustatud nõuandekeskused ning tootjate- või erialaorganisatsioonid sõlmisid Ühise Tegutsemise Kokkuleppe, millega vabatahtlikult ühinenud liikmed soovisid ühendada oma jõupingutused kvaliteetse nõuande kättesaadavuse tagamiseks ning tegutseda ühise eesmärgi nimel, milleks oli üleeestilise ühtse nõuandeorganisatsiooni loomine aastaks 2013.
Ühise tegutsemise kokkuleppega liitujad koostasid ja kinnitasid Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandesüsteemi arengukava aastateks 2012-2020 (tutvu siin) ning arengukava tegevuskava aastateks 2012-2020 (tutvu siin).
ÜTK lõpetas oma tegevuse 2013.aastal. - 2013- MES kutsus kokku taimekasvatuse, loomakasvatuse ning finantsmajanduse ja maaettevõtluse töögrupid, mis moodustati erinevatest nõuandesüsteemi osapooltest. Töögrupid analüüsisid nõuandeteenistuse hetke olukorda ja tegid ettepanekuid arendusteks. Töögrupi kokkuvõtvat protokolli saab lugeda siit.
- 2014- Põllumajandusministeerium kuulutas välja riigihanke nõuandeteenuse osutaja leidmiseks.
- 1. juulil 2015. aastal allkirjastasid Eesti Põllumajandusministeerium ja Maaelu Edendamise Sihtasutus käsunduslepingu, mille järgi on perioodil 2015-2021 toetatava nõuandeteenuse osutajaks Maaelu Edendamise Sihtasutus. Maaelu Edendamise Sihtasutus valiti võistleva dialoogi vormis toimunud nõustamisteenuse osutaja valiku riigihankes välja, kui parim pakkuja.
- 1. juuni 2023 sai Maaelu Teadmuskeskus volitused nõuandeteenistuse tugistruktuuride ülevõtmiseks. Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 48 kohaselt esitas Maaelu Teadmuskeskus (maaelu)minsiteeriumile AKIS ülesannete täitmiseks tegevuskava.
- 1. jaanuar 2024 jõustunud EL ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse muudatustega on METKi ülesandeks tugiüksuse (nn AKIS keskuse) toimetamine, nõuandetoetus kliendile liigub läbi erakonsulentide
Koostööpartnerid
Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistus on läbi aegade teinud koostööd erinevate valdkonna organisatsioonide ja huvigruppidega. Koostöö eesmärgiks on parendada põllu- ja maamajandust käsitleva nõuande kvaliteeti ja teabe levikut ning töötada välja uusi ja täiendada olemasolevaid nõuandetooteid.
Nõuandeteenistuse jätkusuutlikuks arenguks on oluline olla kursis teiste riikide kogemuste ja heade praktikatega põllumajandusliku nõuande andmise ja arendamise alal. Selleks tuleb varasemast jõulisemalt edasi arendada koostööd teiste riikide nõuandeorganisatsioonidega. 2016. aasta seisuga on sõlmitud koostöölepingud naaberriikide nõuandeorganisatsioonidega:
ProAgria Maamajanduslike Nõuandekeskuste Liit
Läti Maamajanduse Nõuande- ja Koolituskeskus (LRATC)
Leedu Põllumajanduse Nõuandeteenistus (LAAS)
Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistus on alates 3.september 2015. a Euroopa Põllu- ja Maamajanduslike Nõustamisteenistuste Foorumi EUFRAS (European Forum of Agricultural and Rural Advisory Services) liige.
Koostöö sisu
Koostööpartneritega on sõlmitud tähtajatud raamlepingud. Erinevate küsimuste lahendamiseks sõlmivad pooled täiendavaid kokkuleppeid, kus täpsustatakse poolte vastavad õigused ja kohustused.
SISERIIKLIK KOOSTÖÖ
• informatsiooni vahendamine koostööpartneri poolt pakutavate või läbiviidavate tasuliste teenuste, koolituste, ilmunud trükiste, infomaterjalide, artiklite, uurimisteemade, uuringute jmt kohta koos õigusega avaldada materjalid veebilehel www.pikk.ee;
• põllu- ja maamajanduse ettevõtjatele vajaliku informatsiooni kogumine ja analüüsimine sihtasutuse tellimusel vastavalt täiendavalt sõlmitud kokkuleppele koos õigusega avaldada materjalid veebilehel www.pikk.ee;
• pooltevahelisel kokkuleppel konsulentide või mentorite koolitamine vastavalt koolituskavale ning konsulentidele ning neile võimaluse loomine põllupäevadel, rakendusuuringutes või koostööprojektides osalemiseks;
• koostööpartneri liikmete ja tegevusvaldkonnaga seotud ettevõtjate seas Eesti põllu- ja maamajanduse nõuandeteenistuse, selle pakutavate teenuste ja konsulentide tutvustamine, sealhulgas vastava info oma veebilehel teksti, lingi või veebibännerina avaldamine.
• regulaarse valdkondliku teabe, kogemuste ja statistilise materjali vahetamine vastavalt kokkuleppele;
• pooltevahelisel kokkuleppel koostööpartnerilt spetsiifiliste koolituste, trükiste, infomaterjalide ja artiklite tellimine;
• pooltevahelisel kokkuleppel teadus- ja arendusasutuselt konsulentide või mentorite koolitamise, rakendusuuringutes või koostööprojektides osalemise tellimine.
VÄLISKOOSTÖÖ
Väliskoostöö sisuks on soodustada ja parandada erinevate EIP töörühmade ja Horisont Euroopa projektide ning muud riikidevahelist koostööd.