Avaldatud: 25. juuli 2013Kategooriad: Uudised

Ulvar Käärt
Eesti Päevaleht, 25.07.2013

Loomi üle kogu keha või laiguti karvutuks tegeva haiguse kadumist kinnitavad ka seireandmed.

Kärntõbi, mis pärast marutaudivastase vaktsiini külvamist tekkinud rebaste ja kährikute arvukuse plahvatusliku kasvuga meie metsades võimust võttis, on hakanud aastate pikkuse laastamistöö järel esimesi taandumise märke näitama.

„Kui kaks talve tagasi lasin talvega 38 kährikut ja neist 37 olid kärnas, siis möödunud talvel oli lastud kährikutest juba pooled puhtad," viitas Jõgevamaa Kullavere jahiühistu liige Vahur Sepp, kuivõrd ulatuslikult on kärntõbi tema kandis taandunud.

Loomi kas üle kogu keha või laiguti karvutuks ja mädaseks muutva haiguse tõttu võib siiski metsades või põldudel näha näiteks sabata rebaseid. „Külm võttis talvel kärntõvega karvutuks muutunud saba ära ja see kukkus neil lõpuks lihtsalt küljest ära," kirjeldas Sepp, kuidas paljud meie reinuvaderid oma uhkusest ilma on jäänud.

Kärntõve tagasitõmbumist kinnitavad ka viimased ulukiseireandmed. Kui mõned aastad tagasi oli mõnekümnest hundikarjast koguni seitsmes kärntõbi, siis viimaste andmete kohaselt on jahimehed tabanud ainult neli kahest eri karjast pärit kärnas kriimsilma. Keskkonnaagentuuri peaspetsialisti Inga Jõgisalu sõnul on nakatunud hundikarjade vähenemine hea märk, mis peaks näitama, et ka huntide saakloomade kährikute ja rebaste seas on seda nakkusohtlikku tõbe üha vähem.

Keeruline ette näha

Kuna kärntõve leviku üldist kulgu on Jõgisalu kinnitusel väga keeruline ette näha, pole tema sõnul võimalik ka öelda, kas ja kui kiiresti võib see haigus veelgi väheneda. Jõgisalu märkis veel, et huntide kõrval on teada kolm juhtu, mil ilvesed on kärntõppe nakatunud.

Karusnahkade kokkuostuga tegelev Andres Lillemäe Eesti jahimeeste seltsist ütles rebaste ja kährikute nahkade kokkuostu põhjal, et kärntõve levik on vaid vähesel määral kahanenud, mistõttu korraliku nahka kergelt ei saa.

Peale kährikute, rebaste, huntide ja ilveste on kärntõbi rängalt purenud ka jahikoeri. „Kui mõni mees ravib oma urukoera kolm-neli korda jahihooajal, siis see ei ole normaalne," osutas Lillemäe. Ka nakatunud kähriku või rebasega kokku puutunud kodukoeral võib tõbi välja lüüa. Siis tuleb kohe veterinaariga  ühendust võtta.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/