Avaldatud: 25. juuni 2013Kategooriad: Uudised

Mätiku talu peremees Aivar Pikkmets kandideerib nimetusele “Aasta põllumees 2013”, konkurssi korraldavad Maaleht ja Eesti põllumajandus-kaubanduskoda, mille esindajad neljapäeval kohapeal käisid.

Teadaolevalt esitas Koonga valda jääva mahetootmistalu üleriigilisele konkursile PRIA (põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet), mille esindaja kuulub ka 12-liikmelisse žüriisse.

Mätiku talu põhitegevus on piimakarja pidamine ja sellele söödavilja kasvatamine, ehitatud on vabapidamisega külmlaut, 350 hektari harimiseks on muretsetud vajalik põllutehnika ja kuivati. Poolesajapealist lüpsikarja täiendab niisama palju noorloomi, piima varub Eesti piimatootjate ühistu ja saadab töötlemiseks Saaremaale. Ülepäeviti sõidab üks perepoegi poole tonni toorpiimaga pealinna, et täita seal nelja Selveri ja Laagri Maksimarketi toorpiima automaate.

“Hooneid oleks vaja ehitada, näiteks ait, ja masinad võiks olla katuse all,” möönis peremees, kelle loomapidamine algas pulmakingiks saadud tiinest mullikast. Kui talu ametliku vormistamise aeg kätte jõudis, oli Helga ja Aivar Pikkmetsa laudas kolm lüpsilehma ja omandis kümme hektarit maad.

Talupere rikkus on kuus töökat last ja üksteist lapselast, kelle vanavanemad elavad kunagises Oidrema lasteaia majas, mille Pikkmetsa pere ostis 1981. aastal.

Aasta põllumehe žürii liige, maaülikooli esindav Are Selge ütles, et Mätiku on teine talu, mida nad 15 hulgas oma silmaga üle vaatavad.

“Mahe, hingelt mahe, aus mahe, ja et maapiirkonnas ei ole noortega probleemi – need on praegu põhipunktid,” mainis Selge ringkäigu ajal. “Ja teades natuke Pikkmetsade vahmiili, on nad põllumajandusega seotud nii, et müts maha nende ees.”

Are Selge kinnitusel pole tähtis, kes maakondadest kandideerijatest võidab, sest see ei ole spordivõistlus.

“Eesmärk on tunnustada neid tublisid, kes on nominendid, ja selle konkursiga jätkub Theodor Pooli ettevõtmine,” viitas Selge Pärnumaale Piistaoja näidistalu rajanud põllumajandusteadlasele, kelle elutee lõppes juuniküüditamise järel.

Riigikogu maaelu komisjoni liige Kalev Kotkas ütles, et tema kui sektoriga hästi kursis olija jaoks ei ole tänavuste nominentide hulgas ühtegi uut ega üllatusnime, nad kõik on ennast tõestanud tegijad.

“Arvan, et peale entusiasmi on põllumeestele lisandunud majanduslik motiiv, ja nüüd, kui Euroopa Liidu toetused aasta-aastalt kasvavad, on talupidamine majanduslikult mõttekas,” seletas Kotkas, lisades, et Aivar Pikkmetsaga on ta kohtunud Toompeal, kuid tema majapidamises Oidrema külas on ta esimest korda.

Tavaks saanud konkursiga tõstavad selle korraldajad esile uuendusmeelseid, keskkonnateadlikke ja edasipürgivaid põllumehi. Aasta põllumehe tiitli pälvib edukas tegevpõllumees maamajanduse ja maaelu silmapaistva edendamise eest. Kes selle pjedestaali kõrgeimale astmele tõuseb, selgub sügisel.

Silvia Paluoja
Pärnu Postimees, 22.06.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/