Avaldatud: 15. oktoober 2012Kategooriad: Uudised

Saaremaa suurim lihaveiste kasvatamise ettevõte Saare Veisekasvatus OÜ rajab karjakoerte kasvanduse, mille asukad peaksid oluliselt lihtsustama veistega tegelemist.

“Kuna Eestis on see valdkond alles lapsekingades, siis me tahaksime teha ühe tõsise koerakasvanduse, et koerad aitaksid karja ajada ja otsida kadunud või surnud loomi,” ütles kasvanduse loomisega seotud ettevõtja Vjatšeslav Leedo, kelle sõnul teenindab kasvandus nii ettevõtte enda vajadusi kui on ka valmis pakkuma karjakoerateenust teistele Saaremaa karjakasvatajatele.

Saare Veisekasvatus kavatseb keskenduda just veiste ajamiseks aretatud koeratõule, kelleks on Austraalia karjakoer. Austraalia karjakoer (ingl k Australian cattle dog ehk lühendatult ACD) on töökoer, kes on aretatud poolmetsiku veisekarja ajamiseks Austraalia karmides oludes ja suurtel maa-aladel ning oma pererahva vara kaitsma, kirjeldab Austraalia karjakoerte veebikülg www.acd.ee

ACD tööstiil on jõuline, kuid samas vaikne – nimelt näksavad nad veiseid kandadest, et loomi liikvele sundida. Vaikne juurdehiilimine ja näksamine põhjustab veisekarjale märksa vähem stressi kui haukuv-lärmav ja edasi-tagasi tormav koer.

ACD turjakõrgus (43–51 cm) võimaldab koeral veist näksata just õigest kohast – kandadest – ja teha seda kiiresti, seejärel surub koer end kohe maadligi, et veise sõrahoop teda tabada ei jõuaks.

Loodavast kennelist peaks saama kompetentsikeskus, kust võivad abi ja nõu saada karjakoerte kui just reaalselt karjaajamise tööd tegevate koerte huvilised nii Eestist kui ka välisriikidest.

Esimesed kaks koera jõuavad Saaremaale lähima kuu aja jooksul, kuid eesmärk on jõuda 10–15 koerani. Kasvanduses saab tööd 2–3 inimest.

Ain Lember, Saarte Hääl (13.10.2012)
 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/