Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

Maaelufoorum 2019

13. veebr. 2019

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit, MTÜ Eesti Noortalunikud, Eesti Agraarökonomistide Assotsiatsioon ja Eesti Maaülikool korraldavad

13. veebruaril 2019 Tartus kell 9.30 Eesti Maaülikooli aulas (Kreutzwaldi 1a) Maaelufoorumi 2019.
Foorumil arutatakse Riigikogu valimiste eel maaelu arengu, põllumajanduse ja metsanduse aktuaalsetel teemadel ja tutvustatakse erakondade seisukohti erinevates sõlmküsimustes.

 

Maaelufoorumi fookuses on avaliku huvi ja erahuvi omavahelisi seosed ja põrkumiskohad. Viimased aastad on näidanud, et üha enam põrkuvad omavahel eraomanike huvi ja avalik huvi. Näiteks saatis Metsaseaduse muutmist suur avalik huvi ning erametsaomanike ja looduskaitsjate arusaamad metsade majandamist oluliselt erinesid. Samuti on aastaid päevakorral olnud temaatika, mis on seotud metslindude ja ulukite kahjudega nii metsas kui põllul. Siin vajab põhjalikku arutelu maaomanike, jahimeeste, riigi ja looduskaitsjate omavaheline koostöö ja erinevad rollid. Avalikes huvides on tagada elektrilevi Eestis, kuid millised võimalused on tehnovõrkude talumiskohustuse õiglaseks kompenseerimiseks maaomanikele. Varasemalt teravamalt on esile kerkinud põllumajandustootjate ja mesinike koostöö – kuidas saavutada tasakaal toidutootmise ja loodushoiu vahel. Vastakat arutelu on tekitanud eelnõu väärtuslike põllumaade kaitsmiseks. Vastamist vajavad näiteks küsimused, milliseid piiranguid on mõistlik eraomandi kasutamisele seada lähtuvalt avalikust huvist? Kuidas kompenseeritakse ettevõtjatele ja omanikele seatud piirangud? Kuidas korraldada vastastikku kasulikult erinevate osapoolte koostööd?

 

MAAELUFOORUM 2019 PÄEVAKAVA:

Foorumi moderaator: ERR ajakirjanik Mirko Ojakivi

09.30 – 10.00 Registreerimine ja tervituskohv

10.00 – 10.15 Avasõnad

Mait Klaassen, Eesti Maaülikool

Roomet Sõrmus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda

Kerli Ats, Eestimaa Talupidajate Keskliit

10.15 – 11.15 I arutelu: Jätkusuutlik põllumajandus ja keskkonnakaitse

Teemad: taimekaitse ja mesindus, mahepõllumajandus, keskkonnanõuded ja -piirangud

Ekspertpaneel: Olav Kreen (EPKK), Andres Tamla (Mesinike Liit), Airi Külvet (mahetootjate)

Erakondade paneel: Ivari Padar (SDE), Tarmo Tamm (Keskerakond), Urmas Kruuse (Reformierakond), Merry Aart (EKRE), Kaul Nurm (Vabaerakond), Helir-Valdor Seeder (Isamaa)

11.15 – 12.15 II arutelu: Avalik huvi ja erahuvi

Teemad: väärtuslik põllumaa, talumistasud, piirangud jm

Ekspertpaneel: Kristo Külljastinen (OÜ Elektrilevi), Tõnu Post (EPKK)

Erakondade paneel: Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Urmas Kruuse (Reformierakond), Tarmo Tamm (Keskerakond), Ivari Padar (SDE), Ando Tulvik (EKRE), Kaul Nurm (Vabaerakond)

12.15 – 13.15 Lõuna

13.15 – 14.15 III arutelu: Jätkusuutlik metsandus ja jahindus

Ekspertpaneel: Ülle Läll (Keskühistu Eramets), Tõnis Korts (Eesti Jahimeeste Selts), Andres Talijärv (Eesti Erametsaliit)

Erakondade paneel: Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Urmas Kruuse (Reformierakond), Anneli Ott (Keskerakond), Ivari Padar (SDE), Kalle Põld (EKRE), Kaul Nurm (Vabaerakond)

14.15 – 15.45 IV arutelu: Maaelu ja regionaalpoliitika tulevik – kuidas edasi?

Teemad: Erakondade suur debatt maaelu ja regionaalpoliitika teemadel, lahendused regionaalse tasakaalustuse suurendamiseks, mis toob noored maale? Peegeldused eelnevatele aruteludele.

Ekspertpaneel: Roomet Sõrmus (EPKK), Kalle Hamburg (Taluliit), Valdek Haugas  (Leader Liit), prof Rando Värnik

Erakondade paneel: Urmas Kruuse (Reformierakond), Anneli Ott (Keskerakond), Ivari Padar (SDE), Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Kaul Nurm (Vabaerakond), Igor Taro (Eesti200), Eha Metsallik (Elurikkuse Erakond), Marko Kaasik (Rohelised), Mart Järvik (EKRE)

15.45 – 16.00 Maaelufoorumi kokkuvõte

Eesti Maaülikooli prof Rando Värnik

 

Maaelufoorum 2019 algab kell 9.30 tervituskohviga ning lõppeb kell 16.00

Palume üritusele regisreerida SIIN

MAK_logo