Avaldatud: 8. juuli 2013Kategooriad: Uudised

"Armastust ja hoolt vajab lehm! Nagu inimene. Pluss ennastsalgav töö. Kui seda ei raatsita anda, pole ka tulemust loota!" ütles Rahinge suurfarmi juhataja Mall Rodim hümni lõppedes käega silmanurgast rõõmupisaraid pühkides – holsteini iludus Olli ja Eesti punast tõugu Kelli tõid "Viss 2013" kaksikvõidu Tartu Agro ASi Rahinge piimafarmi.

Pluss 31 kraadi vilus ja värske saepuruga kaetud praepanni sarnane Eesti Põllumajandusmuuseumi maneež Ülenurmes. Erinevalt kahejalgsetest, kellel otsmikult niredena vesi lahmas, šampoonitatud ja föönitatud lehmad ei higistanud. Küll aga pritsis mõne vissi-missikandidaadi udarast nelja ilmakaare suunas jugadena sooja piima.

Lehmade iludusvõistluse korraldajaks on põllumajandusministeerium koostöös Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistuga, võistlus on tera teine kui missivõistlus ja sestap suurejooneline, ehkki väga spetsiifiline üritus niisama uudistajast publiku tähelepanu väga pikalt ei suutnud köita. Kes läks talukaupa ja käsitööd uudistama, kes hobusega sõitma.

Võistlustel hinnati lehma välimust, ilu, looma esitlemist, liikumist, tõutüübilisust, jäsemete tugevust ja suurust. Tähelepanelikult ja erilise nurga alt vaadeldi udara kuju ja seda, kas kõik neli nisa on ikka sümmeetrilised.

Iseenesest võib tunda holsteini iludusi hinnanud kohtunikule, Zsolt Körösile Ungarist ja punase tõu kaunitari valinud Mats Erikssonile Rootsist kaasa – Eesti piimakarja eliit, pisut üle saja lehma, on välimuselt uskumatult võrdne.

Nii nagu missimaailmas, kus valitakse I printsess, valiti ka Vissi võistlusel reservviss, kusjuures rahvusvahelises visside-süsteemis antakse välja ka II ja III koht. Kohati tundub, et vana head Eesti punast tõugu lehmad jäävad põhjendamatult holsteini tõu varju, Eesti oludes on punane lehm tõuomadustelt palju vastupidavam ja vähenõudlikum. Mall Rodim ütleb naerdes, et, Rahinge farmis on 580pealises põhikarjas ühtviisi tegijad nii holsteinid kui ka punast tõugu lehmad. Samas on teada, et Euroopat ei eruta ei Eesti maatõug ega Eesti punane tõug, mida edendavad oma ala tõelised fanaatikud.

Hümni ajal on nii Kelli kui Olli taltsalt oma esitlejate kõrval ning tundub, et tiitliga pärjatud 2013. aasta vissidele koguni meeldib fotograafidele poseerida – nad vaatavad oma ilusate lehmasilmadega otse objektiivi.

Kaja Roomets
Õhtuleht, 06.07.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/