Avaldatud: 28. aprill 2014Kategooriad: Uudised

Viljapuude bakterpõletik hävitab noore puu aastaga. Kuna see kaval haigus võib olla peiteline. tuleks viljapuu ostmisel kindlasti jälgida vastavat märgistust passis, et olla kindel terve istiku soetamises.

Viljapuid kipuvad kahjusta­ma mitmed haigused. Üks neist on viljapuu-bakterpõletik, mis kiusab roosõielisi puid ja põõsaid. Pahategija nimi on bak­ter Erwina amylovora. Seda haigust peetakse ka maailmas üheks ohtli­kumaks viljapuude haiguseks.

Enim meeldivad bakterile õu­napuud, pirnipuud, pihlakad, viir­puud, toompihlakas, ebaküdoonia, tuliastel ja astelpihlakas. Luuviljalistele viljapuudele (nt ploomi- ja kirsipuudele) ja teistele taimedele bakterpõletik edasi ei kandu.

Haigus võib levida taimede ja õie­tolmuga ning nakatunud piirkon­nast mesilastarude väljaviimisel.

Võimalikuks peetakse levikut ka puuviljadest ja marjadest toituvate rändlindudega. Paikne levik toimub tolmeldavate ja taimemahla imeva­te putukatega, sh mesilastega, sa­muti tööriistadega (aiakäärid jm).

Viljapuu-bakterpõletik pärineb Põhja-Ameerikast juba mitu sajan­dit tagasi. Euroopasse sattus see haigus 1950ndatel ja esmalt leiti see pahategija Inglismaalt. Praeguseks on viljapuu-bakterhaigus Euroo­pas levinud ja meie lähematest riikidest on seda leitud Hollandis, Saksamaal, Taanis, Poolas, Root­sis, Norras, Leedus, Lätis ja Valge­venes. Eestis tuvastati haigus es­makordselt 2012. aastal.

Bakterpõletik hävitab puu aastaga

Viljapuu-bakterpõletiku kahjustus sarnaneb tulekahjustusega – õied, lehed ja viljad muutuvad esmalt hallikasroheliseks, siis pruuniks, kuid ei varise maha. Bakter võib le­vida kõigisse taimeosadesse.

Väga iseloomulikuks tunnuseks on haigestunud taimeosadest bakterilima eritumine, eriti niiske il­maga, samuti haigestunud võrsetipu põlvjalt allapoole paindumine.

Tüvele ja okstele võivad tekkida koorehaavandid. Koor vajub veidi sisse, koorealune puit on punakas.

Koor võib rebeneda, tekivad lahti­sed haavandid.

Bakter talvitub puukoores tüvehaavandite servades. Taimeosadel püsib bakter elus kuni kuu, mullas bakter ei säili.

Haigus võib olla peiteline – mõ­nel aastal haigustunnuseid pole, sa­mas võivad bakterile soodsal aas­tal tekkida haiguspuhangud. Hai­guse levikuks on soodne tempera­tuur üle 18 °C, kui samaaegselt on ka küllaldaselt niiskust.

Haigestunud viljad võivad mumifitseeruda või mädaneda.

Noored puud võivad hävida 1-2 aastaga, vanemad puud jäävad põ­dema ja lõpuks hävivad.

Euroopa Liidu liikmesriikidest sisse toodud taimele või selle pa­kendile peab olema kinnitatud tai-mepass. Ka kõik Eestis kasvatatud viljapuu-bakterpõletiku peremees-taimed ja taimeosad peavad turus­tamisel olema varustatud ZP-b2 tä­histusega taimepassiga. Viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimede ostmisel kontrolli alati ZP-b2 mär­kega taimepassi olemasolu.

Tunne haigust

HAIGESTUNUD võrsetipu põlvjalt allapoole paindumine.

HAIGUSE kahjustus sarnaneb põletuskahjustusega – taimede lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise.

HAIGESTUNUD taimeosadest bakterilima eritumine, eriti niiske ilmaga.

HAIGUSE tunnused avalduvad suve teises pooles, seega peavad viljapuu-bakterpõletikku nakatunud taimed olema käesolevaks ajaks juba selgelt väljakujunenud haigustunnustega. 

Margit Aedla, Tehnikamaailm (lisa), 28.04.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/