Veterinaar- ja Toiduamet
Veterinaar- ja Toidulaboratoorium
Eesti Jahimeeste Selts
PRESSITEADE
02.10.2015
Veterinaar- ja Toiduamet hakkab laupäeviti metssigade proove vastu võtma
Seoses intensiivsema küttimisperioodi algusega hakkab Veterinaar- ja Toidulaboratoorium alates 4. oktoobrist analüüsima seakatku proove ka pühapäeviti. Et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse, hakkab Veterinaar- ja Toiduamet alates homsest võtma maakondades kokkulepitud kellaaegadel vastu kütitud metssigade proove ka laupäeviti. Algaval jahihooajal tuleb seakatku tõrjumiseks metsas küttida vähemalt 29 600 metssiga.
„Intensiivsema küttimise ajaks oleme pikendanud nii maakondlike veterinaarkeskuste kui laboratooriumi tööaega nädalavahetustel, et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse ja saaksid võimalikult kiiresti analüüsitud,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda. „Veterinaar- ja Toiduamet tunnustab jahimeeste poolt seni tehtud tööd. Oleme pidevas koostöös Eestis Jahimeeste Seltsiga kaardistanud kitsaskohti, mis metsas leviva seakatku tõrjumist ja metssigade arvukuse piiramist takistavad. Tänaseks on mitmetele neist probleemidest lahendused leitud.“
VTL hakkab alates 4. oktoobrist analüüsima sigade Aafrika katku proove lisaks tööpäevadele ka pühapäeviti. „Oleme laborivõimekust aktiivsema küttimise ajaks tõstnud pikendades tööaega ning tellitud lisaseadmete kohalejõudmisel tõuseb see lähinädalatel veelgi,“ ütles Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi direktor Olev Peetsu. „Selleks, et labor jõuaks pühapäeval proovid ära uurida, peavad need jõudma laborisse hiljemalt pühapäeva hommikul kell 10.“
Proovide vastuvõtmise ja laborisse toimetamise korraldavad maakondlikud veterinaarkeskused (lahtiolekuaegasid vaata siit). Etteantud kellaaegadest tuleb kinni pidada. Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi Tartu labor võtab proove vastu ööpäevaringselt ning jahimeestel on võimalik proove ka ise laboratooriumisse viia. Prooviga peab olema kaasas kaaskiri.
Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts paneb jahimeestele südamele, et maakondades kokkulepitud kellaaegadest kinni peetaks, et kõik proovid jõuaksid õigeaegselt laborisse ja saaksid võimalikult kiiresti analüüsitud.
„Et algaval jahihooajal metssigade küttimine laabuks ja kõik piirangutsoonides kütitud metssead saaksid uuritud, kutsume jahimehi kasutama riigi poolt loodud võimalusi proovide edastamiseks ning võimalikest probleemidest operatiivselt teada andma,“ ütles Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuht Tõnis Korts. „On äärmiselt tähtis, et kõigi osapoolte vahel toimiks väga hea infovahetus ning saaksime vajadusel koos otsida kiireid lahendusi.“
Keskkonnaministeerium ja Keskkonnaamet on teinud metsas leviva sigade Aafrika katku peatamiseks jahimeestele ülesandeks küttida alanud jahihooajal metssigade arvukuse vähendamiseks vähemalt 29 600 metssiga.
Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi poolt koostatud proovivõtujuhendid, maakondlike veterinaarkeskuste lahtiolekuajad ning lisainfo sigade Aafrika katkust tulenevate piirangute ja kohustuste kohta on leitavad Eesti Jahimeeste Seltsi kodulehelt www.ejs.ee, Veterinaar- ja Toiduameti, Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi ning sigade Aafrika katku veebilehel www.seakatk.ee. Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.
Vaata lisaks:
Kütitud metssigadelt sigade Aafrika katku (SAK) uuringuks proovide võtmise, pakkimise ja laborisse saatmise juhend
Laboratoorium kiirendab sigade Aafrika katku proovide analüüsimist
Teate edastas:
Eva Lehtla
Maaeluministeerium
Avalike suhete osakond
Tel. 55 643 691
press@agri.ee