ERR, 27.07.2013
Eestimaa Talupidajate Keskliit (ETKL) kuulutas Jänedal toimuvatel Eesti talupäevadel välja Eesti parimad talud. Austav tiitel "Aasta talu 2013" omistati Ida-Virumaal Lohusuu vallas Kärasi külas asuvale Maage talule.
Uudo Mesi ja Maile Jaansoo Maage talu kuulutati ühtlasi parimaks traditsiooniliseks tootmistaluks, teatas ETKL.
Alternatiivset suunda arendavate talude kategoorias tuli võitjaks Peeter Reemanni ja Ülle Luige Sepa talu Võrumaal. Selle aasta parimaiks noortalunikeks kuulutati Jane ja Elmar Mättik, kes peavad Kuusiku talu Harjumaal.
Maage talu poolteist aastat tagasi valminud uues vabapidamisega laudas on praegu 115 lüpsilehma, noorloomadega kokku on karjas umbes 200 veist. Maad kasutatakse veidi üle 300 hektari. Lüpsmine toimub uues laudas kahe lüpsiroboti abil ja loomi söödab söödaautomaat, mida juhib samuti arvuti.
Koos uue lauda ehitusega on rajatud ka kaasaegsed hoidlad silole, viljale ja sõnnikule. Investeeringud on tehtud maaelu arengukava investeeringumeetmete abil. Talutöödes lööb kaasa ka poeg Silver.
Talu taastamisest alates on uus laut juba kolmas. 1990. aastate alguse kitsukesele laudale ehitati kümnendi lõpuks kõrvale teine ja suurem, millest nüüdseks on saanud "lasteaed" vasikatele ja noorloomadele. Koos 2011. aastal valminud tänapäevase robotlaudaga näitab selline areng ilmekalt kiireid muutusi põllumajanduses viimase 25 aasta jooksul ja talupidaja võimet muutuvate aegadega kohaneda.
Alternatiivsete talude kategooria võitnud Sepa talu peremees Peeter Reemann on, nagu talu nimigi vihjab, sepp. Lisaks meistrile töötavad sepikojas kaks selli ja õpipoiss. Sepikoja põhitoodang on mitmesugused tööriistad, mis lähevad valdavalt ekspordiks.
Noortalunike kategoorias võitnud Kuusiku talu pererahva Jane ja Elmar Mättiku põhitegevus on lihaveiste kasvatuse. Harjumaal asuva talu rohumaadel on praegu 115 looma ning talu kasutuses on 350 hektarit maad.
Juba kahekümne esimest korda toimunud Eesti parima talu konkursile esitati erinevate organisatsioonide poolt kokku rekordiline arv kandidaate – kokku 19 talu. Žürii töös osalesid lisaks ETKL-i esindajatele taime- ja loomakasvatusspetsialistid ning Maalehe ja põllumajandusministeeriumi esindajad.
Külastatud talud olid Eestile omaselt väga eripalgelised ja esindasid erinevaid tegevussuundi tavapärasest taime- ja loomakasvatusest taluturismi ja sepatööni. Esindatud oli nii tava – kui mahetootmine. Osalejate hulgas on neid, kes alustasid esimeste talude seas pea 25 aasta tagasi, ja veel üsna noori alustajaid.
ETKL on suurima liikmeskonnaga põllumajandustootjaid ja metsaomanikke ühendav katusorganisatsioon Eestis.