Avaldatud: 10. juuli 2024Kategooriad: Maaettevõtlus, Toiduainete tootmine, UudisedSildid: ,

Allikas: https://saaremaatoidufestival.ee/saarte-maitsed/. Toimetas Hanna Tamsalu, METK

Saaremaa, Muhu ja Ruhnu saared on valitud Eesti toidupiirkonnaks.  Seda tiitlit kantakse 2025. aasta aprillin lõpuni. See märkimisväärne tunnustus rõhutab saarelist rikkalikku toidukultuuri ja pühendumust kohalikele toidutraditsioonidele. Vast veelgi olulisem on see, et tänu toidupiirkonnale saab esile tõsta meie saarte inimesi ning nende panust saarluse ja saarte elu hoidmisel.

Eesti toidupiirkonda on valitud alates 2016. aastast ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi korraldatava konkursi peamine eesmärk on pakkuda võimalust tutvustada oma kodukanti läbi kohaliku toidukultuuri.

Loe Saaremaa, Muhu, Ruhnu maitsete aasta infokirja.

17. mail sai avapaugu Saaremaa, Muhu ja Ruhnu maitsete aasta

Foto saarte maitsete aasta avaürituselt: kolm naist rahvariietes ja toiduvaagnatega.
Foto saarte maitsete aasta avaürituselt. https://saaremaatoidufestival.ee/

Saared on tuntud oma eraldatuse poolest – see on loonud unikaalsed toidutraditsioonid, mida täiustab kaasaegne ja innovaatiline lähenemine. Eraldatus on õpetanud saarlasi olema nutikad ja leidlikud ning elama kooskõlas loodusega.

Heal toidul on oma lugu. Maitsete aasta on inspiratsiooniks kõigile, kes kohalikust toidust lugu peavad, ja igaüks saab selle märgilise aasta enda omaks teha. Programm, täieneb jooksvalt ja terve aasta vältel oleme avatud lennukatele mõtetele ja ideedele. Nii saab maitsete aasta nüansse lisada juba olemasolevatele, traditsioonilistele sündmustele, aga tulla välja ka päris uute sündmustega, mis kohaliku toiduga ühel või teisel moel seostuvad. Seda võimalust saavad kasutada kõik soovijad.

  • Programmi tegevused põhinevad kohalikul toorainel.
  • Tegevused ei pea olema ainult toidulised, sobib ka toiduga seotud osa või teavitus.
  • Programmi sobivad ka kunsti-, disaini- vms valdkonna ettevõtmised, millesse on toiduteema sisse pikitud.

Saarte toidupiirkond pakub kahtlemata Eesti kõige merelisemaid ja saarelisemaid maitseid ning avab uue põneva vaatenurga saarelisele toidule, tutvustades ja propageerides seda kogu Eestile.

Juuli alguse maitsed saartel

Maitsete aasta kava Saaremaal, Muhus ja Ruhnus on väga kirju ning mitmekesine. Osaleda saab erinevatel tuuridel, käia näitustel, patseerida rahvariietes ja nautida kontserte.

Saaremaal ja Muhus oodatakse külastama avatud aedu, kus loomulikult pakutakse ka kohalikke roogasid. Muhus elab ilu, Ruhnus saavad vanad ja uued maitsed kokku laadal, Saaremaal saad kohtuda kohalike toidupakkujate ja – tootjatega EHTNE Turupäeval, mekutada hoovikohvikutes ja simmanitel.

Maitsete aasta kava ei saagi valmis, mitte enne 2025. aasta aprilli lõppu.  Uusi sündmusi ja ettevõtmisi lisatakse jooksvalt, hoides sellega põnevust üleval. 

Toidupiirkonna kahvel on saartele üle antud, ees on aasta läbi toredaid tegemisi, kus osa saada Saaremaa, Muhu ja Ruhnu nutikusest, kestlikkusest ja saarelisusest.

MEIE KENADE MAITSETE EEST POLE PÄÄSU!

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/