Eile sooritas kutseeksamit järjekordne lend asendustalunikke, kelle seas polnud ainsatki järvalast.

Jaanuari algusest aprilli lõpuni kestnud 150tunnise põllumajandustootjate asendajate koolituse 11 osalejast kaheksa pääses kutseeksamile.

Kutseeksamil tuli lisaks teoreetiliste teadmiste testile näidata oskusi lehma lüpsta ja lammast pügada. Lammaste pügamisega on pildil ametis Laivi Luur Pärnumaalt (vasakult) ja Heili Tammaru Raplmaalt.

Koolituse korraldaja, Järvamaa kutsehariduskeskuse koolitusjuht Ruth Türgi selgitusel on asendustalunike järele suur nõudlus, neile on töökohti pakkuda rohkem kui koolitusele tulijaid. Kuid et töö nõuab väga suurt kohusetunnet, vastutust ja kohanemisvõimet, on asendustalunikuks õppida tahtjaid vähe.

Esimene asendustalunike kursus oli Säreveres 2006. aastal, kokku on koolitust saanud seitse gruppi ja veidi üle saja inimese. Peamiselt on osalejaid olnud Rap­la-, Pärnu-, Lääne-, Tartu- ja Võrumaalt, vaid üksikud Järvamaalt. «Seekord alustas õpinguid kaks järvalast, kuid kutseeksamini ei jõudnud neist kumbki,» lisas ta.

Asendustalunike õpet rahastab PRIA. Kursuslastele on kõik tasuta. «Nagu ka toitlustamine ja kaugemalt tulijatele ööbimine,» täpsustas Türk.

Järgmise koolituse tarvis on kutsehariduskeskus teinud  PRIA-le taotluse, kui see saab rahastuse, jätkab kool Türgi kinnitusel  asendustalunike koolitust.

Järva Teataja, 25.04.2013