Avaldatud: 17. juuli 2014Kategooriad: Uudised

Avatud talude päeval mitmendat korda osalejatel võtab ettevalmistus vähemalt nädala, esimest korda osalejad ei tea nii palju pabistada ja muretsevad vähem. Sel nädalavahetusel toimuval avatud talude päeval võtab külalisi vastu 12 Järvamaa talu.

Kolmandat korda toimuval avatud talude päeval külalisi vastu võttev Türi valla Jõeääre talu peremees pole ettevalmistuste tõttu juba nädalapäevad turule saanud, sest kõik päevane aeg kulub köögiviljakasvatustalu korrastustöödele. «Kuidas sa lased külalise vagude vahele jalutama, kui seal lokkab umbrohi. Muidugi pingutad kõike rohkem korda teha ja see võtabki võhma välja. Isegi «Aktuaalse kaamera» uudiseid ei jõua vaatama ja lehest loeme enne magama jäämist vaid pealkirju,» lausus talu peremees Urmas Laks. Perenaine Laivi Laks lisas, et eelmisel aastal oli külastajate arv kahesaja ringis. «Neid käis meil siin nii Soomest kui ka isegi Ameerikast, rääkimata Võrust ja Tallinnast. Hea mulje nimel tuleb ju pingutada,» ütles ta.

Rahaliselt pole avatud talude päeval osalemine just tulus. Peremees sõnas, et heal juhul tuleb vaid ots-otsaga kokku, sest ringirändav rahvas on rohkem uudistamise kui ostu peal väljas. «Võtab klaasi kama ja tüki kooki, heal juhul pool kilo kartulit või kapsapea ka, kuid ei rohkemat,» täpsustas ta.

Esimest korda kolmandat aastat toimuval avatud talude päeval osalejad ei tea päevast väga midagi oodata ega selleks suuri ettevalmistusigi teha. «Oleme turismile suunatud talu, näitame oma võimalusi ja pakume sel päeval teenust sõbralikumate hindadega. Ei tee selleks mingeid erilisi ettevalmistusi,» sõnas Koeru valla Abaja küla Otsa talu perenaine Triin Volens.

Ka Järva-Jaani Kubja ürditalu peremees Kristian Sander sõnas, et ravimtaimede tootmistaluna on nende eesmärk suunata külalised talus asuvasse ravimtaimede müügipoodi ja see suuri ettevalmistusi ei nõua ning kaupa poes jagub. «Meie soov pole inimesi siin kaua kinni hoida ja mingeid programme me seetõttu ei pakugi, näitame, kuidas elame ja huvitatuile räägime ravimtaimedest kõike, mida nad küsida oskavad,» ütles ta.

Nii Volens kui ka Sander on rahul, kui esimest korda ettevõtmisel osaledes leiab nende tallu tee mõnigi huviline. «Kasvõi kohalikul inimesel on võimalus tulla uudistama, millega me siin tegeleme,» sõnas Volens.

Ambla vallas asuva Rebase talu perenaine Piia Tiigemäe sõnas, et nendel on küll ka esimest korda osaledes ettevalmistusele kulunud lausa kogu puhkus. «Organiseerijad esitasid osalemisele päris kõrged nõuded. Neid täites pole tänavu puhkuse ajal metsa marjulegi selle pärast saanud, kogu aeg on kulunud talumajapidamise rohimisele,» täpsustas ta. Lisaks on vaja laudu ja pinke, ka nende tegemine võtab omajagu aega. «Suguvõsagi on kaasatud nii ettevalmistusse kui ka talupäeval teenindamisse,» sõnas ta.

Tiigemäe teab, et varem osalenutel on külastajate hulk jäänud 30 ja 300 vahele. Nii ei taha nad väga ennustada, palju Rebase tallu tulijaid võib olla. «Kuna suvised nädalavahetused veedame tööl, pole ka varasematel aastatel avatud talude päeval talusid külastanud. Nii oleme kõigeks valmis ja palume ette vabandust võimalike apsakate ja olukordade eest, mida pole osanud esimest korda osaledes ette näha,» sõnas Tiigemäe.

Lõuna-Järvamaa koostöökogu tegevjuhi Ülle Leesmaa ütlust mööda sujub avatud talude päeva ettevalmistus igati kava järgi. Jäänud on veel taludele jaotada mõned pererahvale mõeldud linased riided ja abilistele rohelist värvi T-särgid ning tellitud WC-d, vaid talude teeviitasid paigaldavad korraldajad alles reedel. «Teeme kõik selleks, et külalised talud kenasti üles leiaks ning igas talus on saadaval ka reklaamtrükised programmis osalevate talude kohta,» lausus Leesmaa.

Ta lisas, et kolmas avatud talude päev toimub kahel päeval. Laupäeval on avatud Lõuna-Järvamaa viis talu ja üks Põhja-Järvamaa talu ning pühapäeval kõik seitse Põhja-Järvamaa talu. Seda seetõttu, et ka avatud talude rahval oleks võimalus teisi külastada ning huvilised jõuaksid võimalikult paljudesse taludesse. «Ühe päevaga läheb ikka tormlemiseks, kui tahta kõiki tosinat talu läbi käia,» ütles ta. Nii on mõttekam pakkuda valikut ja kaugemalt külla sõitnutele ka võimalust jääda piirkonda ööbima.

Kui pühapäeval on MTÜ Järva Arengu Partnerite konsultant-raamatupidaja Sille Erala ütlust mööda Põhja-Järvamaa seitsmest talust avatud kõik uued tulijad, siis Leesmaa lisas, et laupäevases külastuspaketis on uute taludena avatud Pärtsaare talu alpakafarm ja Retla külas asuv maakonna üks suurem puukool.

AVATUD TALUD

Laupäeval

Lõuna-Järvamaa

Türi valla talud:

Jõeääre talu Kirna külas (aiandustalu)

Takkasaare talu Karjaküla külas (piimatootmise tutvustus)

Põllemaa-Saarse talu Põikva külas (lüpsikari ja lihaveised)

Pärtsaare talu Poaka külas (alpakafarm)

Elise Aia puukool Retla külas (puukooli tutvustus)

Põhja-Järvamaa

Koeru vallas Abaja külas Otsa talu (vibulaskmine)

Pühapäeval

Roosna-Alliku vallas

Sotniku talu Kaaruka külas (ravimtaimed, sepistamine)

Lepiku talu Kihme külas (koerte näitus ja näidiskoolitus)

Järva-Jaani vallas

Kubja ürditalu Karinu külas (ravimtaimed)

Ambla vallas

Rebase talu, õunaistandus (kartulipõld ja köögivili)

Koeru vallas

Käpa talu Tudre külas (vanaaegse elu väärtustamine)

Kargumäe talu Salutaguse külas (päev muusikaaidas)

*Kõik talud on avatud kell 10–17

*Täpsem teave kodulehelt www.koostookogu.ee

*Infomaterjal taludepäeva kohta on saadav ka Järvamaa turismiinfokeskuses 

Silvi Lukjanov, 17.07.2014, Järva Teataja, lk.5  

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/