Avaldatud: 1. august 2012Kategooriad: Uudised

Allergiahirmus mahepiimajoojad tõstsid Viljandimaa Pajumäe talu Eesti parimaks.

Stockmanni kaubamaja val­mistas mõni aeg tagasi klien­tidele nostalgiahõngulise ülla­tuse, kui tõi esmakordselt oma külmletti pudelid päris maa­piimaga. Piim saabus Tallin­na Läti piiri äärsest Pajumäe talust, kus Arvo Veidenberg (72) on oma isa tagasihoidli­ku asunikutalu paarikümne aastaga Eesti mõistes tõsiseks suurmajapidamiseks kasvata­nud. „Minu talu vastab prae­gu ligi paarikümnele omaaeg­sele talule, mis teeb rõõmu," tõdeb Veidenberg. „Olen omas külas ainukene talupidaja, mis aga nüüd küll sugugi rõõmu ei tee.

Veidenberg rajas oma äri­plaani lapsesaamisealistele naistele, kes oma maimukes­te allergiaohust päästmiseks eelistavad üha rohkem mahetooteid. Pajumäe mahepiimatalu südameks on sajapealisele karjale ehitatud nn külmlaut, mille iga asukas annab aastas 550-660 kilogrammi piima. See ületab Eesti keskmise ligi viiendiku võrra.

Ligi 400 hektari haritava maaga saaks tavalisel moel pidada palju suuremat kar­ja. Veidenberg ise peab Ees­ti oludes mõistlikuks tuhan­de lehma pidamist. Kuid mahetootmiseks suur kari ei kõlba. Nimelt tuleb mahepidamislehmi karjatada, nii et nad saaksid oma toidunormi otse karjamaalt. Selleks võta­vad Pajumäe lehmad ette kuni paarikümne kilomeetri pikku­seks venida võivaid rännakuid. Tavalisele lehmale piisab lauda ümbruse jalutusplatsist ja ette tõstetud heinakuhjast.

Tooted müügil 140 poes

Veidenbergi majapidamisest pärit piimatooteid müüakse pragu rohkem kui 140 Eesti­maa kaupluses. Tänase edu võlgneb talunik aastatetagu­sele Vene kriisile ja Stockman­ni kaubamajale. 1990. aastate lõpul, kui Venemaa lõpetas rubla kokkukukkumise tõttu Eestist toiduainete sisseveda­mise, langes toorpiima hind nii madalale, et selle piimakombi­naatidele müümine ei tasunud enam ära.

Veidenberg pidas siis pare­maks piima ise töödelda ja müüa, kui seda poolmui­du käest ära anda. Ta ehitas vanast lüpsimajast talumeierei, kus hakkas käsitsi jogur­teid ja kohupiimakreeme val­mistama. .Tegelikult peaksin ma oma toodetele sildi „käsitöö" peale panema, sest see kõik on tõepoolest käsitsi val­mistatud," ütleb Veidenberg. .Väikeste koguste pealt ei tee­ni nii palju kui suurtootmised ja transpordikulud on ka suu­red, kuid see-eest oleme väga paindlikud tooteid muutma."

Üllatuslikult on Tallinnas soomlastele kuuluv Stock­manni esinduskaubamaja olnud Läti piiri ääres tegut­sevale talumehele kõige tuge­vam innustaja, võttes uusi too­teid kõige esimesena oma let­tidele. .Stockmannis käivad pealinna jõukamad ja teadli­kumad kliendid, kes näitavad oma ostudega teistele tee ette," selgitab Veidenberg.

PAJUMÄE TALU

•• Haritavat maad 390 hektarit

•• Metsa 110 hektarit

•• Lüpsilehmi 80

•• 2011. aasta käive: 465 896 eurot

***

Võlad uuele põlvkonnale

Füüsilisest isikust ettevõtjana talunikuteed käinud Arvo Vei­denberg valmistub majapidamist poeg Viljarile üle andma. Ta nuri­seb, et Pajumäe läheb järgmisele põlvkonnale üle koos võlgadega, millest mõni kohustus on lausa poole sajandi pikkune. „Kui minu isa maksis talu võlad kümne aas­taga, siis minul see ei õnnestu­nud," kurdab Veidenberg. „Vilets kliima ja Euroopa põllumeestest palju madalamad toetused on põhjus, et nii mõnigi peab põllumajandust justkui õnnemän­guks, mille pealt peaks hasart­mängumaksu tasuma."

Talu ligi poole miljoni euro suurusest käibest viiendiku annavad PRIA makstavad pind­ala- ja mahetootmistoetused. Veidenbergi sõnul saaks põllu­pidamine uue hingamise, kui toetused suureneksid vähe­malt 40 protsendini. Kuid isegi sellel tasemel poleks abiraha sama suur kui see, mida maks­takse Euroopa konkurentidele.

Andres Reimer, Eesti Päevaleht (01.08.2012)

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/