Avaldatud: 28. mai 2012Kategooriad: Uudised

Kõik Hiiumaa põllu­mehed kinnitavad kui ühest suust, et tänavu on külvimaad veel mai keskelgi liigmärjad.

Käina Valla maadel tegutseva osaühingu Käina Mõis omanik Ari Hannula ütles, et külvipinda on ettevõttel kokku 400 ha, sellest 100 ha on mõeldud rapsi alla panna ja pool sellest on ka külvatud. Nisu on 65 ha samuti maas, 50 hektarile tuleb hernes. Hannula rääkis, et ülejäänud külvipind läheb odra ja kaera alla. "Kuna maad on veel nii märjad, siis ei teagi, millal nende külvidega alustada saab. Võib­olla tuleb karjamaaks jätta," nentis Hannula.

Osaühingu Mardi omanikul Sulev Mattol oli kolmapäeval rapsikülv pooleli, tänavu läheb seda maha vaid 10 ha. Kokku on külvata vaja umbes 350 ha, sellest talivilja alla läheb 40 ha, suvinisu on planeeritud 50 ha, otra 150 ja kaera 50 ha.

Veel kolm aastat tagasi kasvatas Matto teravilja 600 hektaril ja juba siis kavatses hakata põllumaad vähenda­ma, pannes rõhu kvaliteedile. "Püüan igal aastal koguda sama koguse saaki, aga jär­jest vähematelt hektaritelt," kinnitas Matto tookord. Toona suutis ta ühelt nisupõllult saa­da 5,3 t/ha, mis on Hiiumaa tin­gimustes tõeline rekordsaak.

OÜ Mardi tänavused kül­vid on ilma tõttu veninud. Matto selgitas, et kuna tema tööjõudlus on 50 ha päevas, saab ta nädala lõpuks kõikidel

külvipindadel seemne mul­da. "Praegu on kõige kiirem ja olulisem aeg," kinnitas Matto.

Pühalepa valla Mereliiva .Talu peremees Viljam Heinma oli kolmapäeval samuti põllul. Tema talus on külvipinda u 200 ha, rapsi alla läheb sellest 30 ha. Nisu ja otra on juba külva­tud kokku 140-150 hektarile.

Jausa kandi talupidaja Gun­nar Aug (Annomere OU), kelle põhitegevuseks lihaveise-kasvatus, ütles, et tema ei külva midagi, tegi vaid u 3 ha heinamaauuendust ja pani heinaseemne maha. "Sigadele pole mõtet külvata. Metssead on põllud sellisteks sonkinud, et heina sealt teha ei saa," ütles Gunnar Aug.

Jaanus Kõrv, Hiiu Leht

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/