Avaldatud: 19. september 2014Kategooriad: Uudised

Põllumajandusministeeriumis toimus täna kohtumine seakasvatajatega, kus anti ülevaade sigade Aafrika katku leviku hetkeseisust Eestis. Praeguste andmete kohaselt on haigus nüüdseks jõudnud ka Ida-Virumaale, täpsemalt Lüganuse valda.

Kõik taudikahtlusega seotud analüüsid on jahimeestele ja loomapidajatele kehtestatud tsoonides tasuta. Loomataudi jõudmisel kodusigadeni tõrjemeetmetega (sh loomade hukkamise ja desinfitseerimise) seotud otsesed kulud loomapidajatele kompenseeritakse. Lisaks kavandatakse kompensatsioonimeedet uude maaelu arengukavasse, teatas põllumajandusministeeriumi pressiesindaja.

"Arvestades viiruse levikut metssigade populatsioonis ja suurt ohtu kodusigadele, oleme otsustanud töötada välja uue maaelu arengukava 2014-2020 investeeringumeetme seakasvatusettevõtete karjade taastamiseks võimaliku taudipuhangu likvideerimise järel," ütles põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti.

Samuti on liikmesriikidel võimalik taotleda Euroopa Komisjonilt erakorralist toetust seoses kaubanduse piirangutega, mis tulenevad loomahaiguste leviku tõkestamise meetmete kohaldamisest või seoses turuhäiretega, mis on tingitud tarbijausalduse kaotusest.

"Eile diagnoositi sigade Aafrika katk Ida-Virumaal Lüganuse vallas leitud metsseal. Kuna uus leiukoht on varasemast leiukohast 220 kilomeetri kaugusel, siis on põhjust arvata, et viirus on jõudnud Ida-Virumaale inimtegevuse tagajärjel," ütles veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.

"Tuletan jahimeestele meelde, et kõikidest piirangutsoonidest kütitud metssigadest tuleb veterinaar- ja toiduametile teada anda ja neid tuleb uurida sigade aafrika katku suhtes," lisas ta.

Eestis on diagnoositud sigade Aafrika katk kokku 8 metsseal Viljandi-, Valga- ja Ida-Virumaal, kus 8 kilomeetri raadiuses leiukohtadest on määratletud taudistunud ala, kus asuvad seafarmid on intensiivse veterinaarjärelevalve all. Eesti lõunapiiril on kehtestatud puhvertsoon. Uued piirangutega tsoonid määratletakse järgmisel nädalal.

Inimestele sigade katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutusmeetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Sigade aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

Toimetas Aleksander Krjukov 

Aleksander Krjukov, 19.09.2014, ERR Uudised 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/