Avaldatud: 5. veebruar 2013Kategooriad: Uudised

Aive Mõttus, Maaleht (05.02.2013)

Bioturvalisuse all mõistetakse nakkuslike haigustekitajate karja toomise vältimist. Bioturvalisuse programm on seega abinõude loetelu, mille rakendamisega välditakse nakkuste karja toomist, kirjutatakse Jõudluskontrolli Keskuse ajalehes Sõnumid.

Eestis on riigi tasandil kehtestatud bioturvalisuse programmid vaid õigusaktidega reguleeritud haiguste suhtes (näiteks veiste tuberkuloos, leukoos ja brutselloos). Muude haigustekitajate osas on bioturvalisuse tagamine iga loomapidaja enda vastutusel.

Karja toodud nakkushaigusel võivad olla väga tõsised tagajärjed loomade tervisele ja tootmisvõimele, millega kaasneb märkimisväärne majanduslik kahju suurenenud haigestumise, suremuse ja veterinaarsete kulude, aga ka haiguse tõrjega seonduvate kulutuste näol. Mõnedest nakkushaigustest (näiteks paratuberkuloos) on lihaveise karja väga raske või praktiliselt võimatu vabastada. Nakkushaigusi on alati odavam ja lihtsam ennetada kui tõrjuda.

Bioturvalisuse järgimine aitab suurendada karja loomade väärtust. Järjest enam pööratakse Euroopas tähelepanu mitmete seni laialt levinud haiguste tõrjele (veiste nakkav rinotrahheiit, veiste viirusdiarröa jt) ja üha enam piirkondi saavutavad nende haiguste suhtes vaba staatuse.

Halvema tervisestaatusega karjadest ei soovita aga loomi osta, seda nii riigisisesel kui rahvusvahelisel kauplemisel.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/