Saaremaal kahenädalase kokkuostureisi teinud Iiri villakaupleja Texacloth LTD sai siinsetelt lambakasvatajatelt valget lambavilla oodatust poole vähem.

“Tulemus oli oodatust kesisem ehk teiste sõnadega saime vaid pool koormat villa,” ütles kokkuostu organiseerinud Eesti lambakasvatajate seltsi liige Hillar Kalda.

Arvestades, et Saaremaal elab viiendik Eesti lammastest, lootsid kokkuostjad siit saada vähemalt 25 tonni pesemata valget villa, kuid lõpptulemuseks kujunes vaid 12 tonni.

Kalda hinnangul võib loodetust kesisema villaostu taga olla tõsiasi, et lambakasvatajad ei hoia villa alles, sest sellega pole tänapäeval eriti midagi peale hakata. Vill visatakse ära, maetakse maha või pannakse põlema. Kindlasti oli villamüümise väikse huvi taga ka piisava info puudumine. Näiteks Jõgeva maakonna ajalehes Vooremaa ilmunud loo kõlapind osutus sealkandis nii suureks, et Texacloth LTD sai nädalaga umbes 22 tonni villa.

Villamüüjate huvi võis vähendada kohapealse villavabriku rajaja Egon Sepa tegevus, kes on Salme vallas tööd alustava vabriku tarvis broneerinud aasta toorainevajaduse ehk 10 tonni villa. Kui Iiri firma maksis saarlastele sõltuvalt villa kvaliteedist 50–55 senti kilost, siis Jõgevamaa ajalehe andmetel maksti sealkandis nõuetele vastava valge villa kilo eest 65 senti, mis on ostja kinnitusel praegune maailmaturu hind.

Egon Sepp lubab oma kundedele villa vastu lõnga anda. “Seetõttu ei olnud need inimesed nõus oma villa ka mujale müüma,” arvas Sepp, kes on teinud villavabrikule sisseseade muretsemiseks esimese sissemakse ja loodab aastas kuni kümme tonni villa töötleva vabriku käivitada hiljemalt poole aasta pärast.
Hillar Kalda sõnul tuleb Iiri kokkuostja Saaremaale uuesti järgmisel aastal. “Siis tahame infot anda juba paar kuud ette ja seejärel asja väga operatiivselt ära teha,” rääkis Kalda, kelle sõnul nende kokkuostureis kohalikku villatöötlejat pärssida ei tohiks. “See meie Saaremaal käik vaevalt mõjutab võimalust Salmele villavabrikut teha, sest Saaremaal on villa palju rohkem,” lausus Hillar Kalda.

Iiri villakaupleja Texacloth LTD tahab sel aastal Eestist kokku osta neli koormat villa, ühte koormasse mahub 22 tonni villa. Texacloth LTD ekspordib villa omakorda Euroopasse, Hiinasse ja Indiasse.
Suure osa elust lambakasvatusega seotud olnud Hillar Kalda sõnul on ta veendunud, et Texacloth LTD egiidi all toimuv villa kokkuost on lambakasvatuse arenemiseks vajalik tegevus. “Selle projekti käimalükkamisega ma üritan saavutada seda, et villa kokkuost toimuks aastaid ja inimeste teadlikkus villa kasutamise osas suureneks,” rääkis Kalda.

Kärla talunik Vilve Nurmela ütles, et pole iirlaste kokkuostuturneest midagi kuulnud ning ilmselt jäi info pisut napiks. Samas pole maalambaid kasvataval Nurmelal ka iirlastele midagi müüa, sest pruuni ja musta villa nad ei osta.
Kärla lambakasvataja on seni müünud oma maalamba villa Hiiumaal, kus talle makstakse pesemata villa kilo eest sõltuvalt kvaliteedist 1–1,5 eurot. “Niipalju peaks ikka saama, et lamba niitmiskulud tagasi teeniks,” ütles Nurmela.

Ain Lember, Saarte Hääl (29.08.2012)