Avaldatud: 8. mai 2014Kategooriad: Uudised

Mahetootja Juhan Särgava pidi oma lõaspidamislauda kiiresti vabalaudaks ümber ehitama, sest muidu ei saa ta enam mahepiima toota. Asi lihtsalt selles, et kuigi uues maaelu arengukavas kehtestatakse loomade heaolunõuded vaid sigadele ja kanadele, veistele aga mitte, on mahetootjatele otsustatud sisse seada erand. Nimelt peavad maheveised erinevalt mittemahedatest liigikaaslastest olema kindlasti vabapidamisel.

Selgub, et päris mitmed mahetootjad pole sellest veel kuulnud või sellega tegelda jõudnud ning nad ei saa enam mahetootjad olla.

Eelkõige puudutab see väiksemaid talumehi, ja enamik mahefarme ongi pigem väikesed. Kui suurtel tootjatel on olemas töölised ning juht jõuab ise koolitustel käia, internetist vajalikku infot lugeda ja oma samme neile vastavalt planeerida, siis väiketootjal selleks aega pole. Tema on juht ja tööline ühes isikus ning seetõttu võivad olulised asjad talle kiirete tööpäevade tõttu märkamata jääda.

See pole kaugeltki ainus näide. Juba pool aastat võitlevad poollooduslike koosluste hooldajad PRIAga, kes nõuab toetusi tagasi nende maade eest, mille kasutamiseks puudus leping. Leping ei puudunud asjaga seotutel mitte hooletusest, vaid sellepärast, et nad kas ei suutnud uuele maaomanikule kiireks lepingu sõlmimiseks piisavalt survet avaldada või polnud neil igapäevatöö kõrvalt aega omandisuhte muutusega kursis olla.

Kolmas näide ulatub paari aasta taha, kui üks lauta ehitav talumees, muidu noor ja laia silmaringiga inimene, ei saanud õigel ajal infot, et investeeringutoetuste raha on lõppenud aasta enne rahastamisperioodi lõppu ning tal polegi võimalust toetust küsida.

Kui need ja teised sarnased mured PRIAle vahendada või soovida teema ka lehes üle kirjutada, on levinuim vastus, et info on kodulehel, uudiskirjas ja ajakirjanduse tasulistel lehekülgedel olemas. Ongi ja PRIA teeb omalt poolt palju selleks, et vajalik teave talumeheni jõuaks. Ometi pole sarnased apsakad mingi haruldus. Et neid ei jutuks, tasub kõigil, eriti aga ametkondadel, meeles pidada, et infot pole kunagi üleliia. 

Lii Sammler,
Maaleht, 07.05.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/