Avaldatud: 5. august 2014Kategooriad: Uudised

Jõgeval Eesti Taimekasva­tuse Instituudis toimus möödunud reedel Euroopa rahurukki lõikus, millega tegid algust põllumajan­dusminister Ivari Padari ja Saksa suursaadik Christian Matthias Schlaga. Sü­gisel küpsetatakse Berlii­nis 12 Euroopa Ludu riigis kasvanud rukkist süm­boolne Euroopa rahuleib.

Põllumajandusminis­teeriumi pressiesindaja Karin Volmeri edastusel möödub 9. novembril 25 aastat Berliini müüri ja «raudse eesriide» langemi­sest ning selle puhul pandi

Saksamaal ja veel kümnes Euroopa Liidu riigis, sh Eestis, tänavu maha rukis, millest müüri langemise aastapäeva eel toimuval konverentsil küpsetatakse sümboolne rahuleib.

«20. sajand on täis kurbi sündmusi, kus sõjad on ter­ved riigid pahupidi pööra­nud ja hävitanud põlluma­jandust,» ütles põllumajan­dusminister Ivari Padar. «Rahuleib on ilus initsia­tiiv eriti tänastel keerulis­tel aegadel, kus meile tule­tatakse meelde, kui oluline on rahu ja teineteisemõist­mine põllumajandusele ja toidujulgeolekule.»

Rahuleiva küpsetamise idee ja initsiatiiv tulevad Berliinist, kus juba 2005. aastast kasvatatakse Le­pituse kiriku lähistel rahu sümboliseerivat rukist. Just seal kasvanud rukki seemned pandi rahuleiva küpsetamise jaoks mullu septembri alguses mulda ka Eestis.

Eesti osa rahuleiva ruk­kist kasvas Jõgevamaal Kärde lähistel, kus sõlmiti Venemaa ja Rootsi vahelise sõja lõpetamise leping.

Eesti liitus rahuleiva pro­jektiga Saksamaa eelmise toidu-, põllumajandus- ja tarbijakaitseministri Ilse Aigneri üleskutsel. Projektis osalevad lisaks Saksamaale riigid, mis pärast Berliini müüri langemist said lõ­puks võimaluse iseseisvuda: Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Sloveenia, Horvaatia, Ru­meenia ja Bulgaaria.

Berliini müür langes 9. novembril 1989. Euroopa rahuleiva projektist saab lähemalt teavet interneti-aadressilt http://www. friedensbrot.eu/estland.html

05.08.2014, Koit, lk.2

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/