Avaldatud: 5. juuni 2012Kategooriad: Uudised

Põllumajandustootja Keht­na Mõisa OÜ on oma senise munatootmise ümber kohan­danud niinimetatud õnnelike õrrekanade kanalaks.

Kanade vabapidamisele ehk õrrekanade kasvatami­sele ülemineku tingis põllu­majandusministri määrus (mis on ühtlasi Euroopa Liidu nõue) kanapuuride täiustamise kohta alates tänavu 1. jaanuarist.

„Samuti olid vanad kana-puurid, mis paigaldati ligi 40 aastat tagasi, kulunud," selgitas Kehtna Mõisa OÜ juhataja Märt Riisenberg.

«Otsustasime, et meie väikses kanalas on otstarbe­kam lubada kanad puuridest välja," märkis Riisenberg. „Loodame, et nüüd on kanad õnnelikumad."

Majandi juhataja meenu­tab, et varem munesid Keht­na kanad kolmekesi puuris, kus oli ruumi liikuda vaid 50 sentimeetri raadiuses.

«Õnnelikel õrrekanadel on võimalik liikuda 50 meetrit ning pool kanalatäit ehk 1800 kana saavad omavahel suhelda, tukkuda õrtel ja muneda pesakastis," kir­jeldas Riisenberg kanade vabapidamise paremaid tingimusi.

Vabapidamiskanala asub samas ruumis, kus varem olid kahekordsed kanapuurid, ent nüüd on puurid eemaldatud ning kanad toimetavad allapanuga põ­randal.

Riisenbergi kinnitusel on investeeringud kanade vabapidamise tehnoloogias­se säästuvariant. «Käisime kanade vabapidamist vaa­tamas Soomes ja ka mujal Eestis. Ostsime kasutatud sööda- ja munaliini ning ümberehitused tegime oma jõududega," rääkis ta.

Kehtna Mõis investeeris kanade vabapidamise tarvis 4000-5000 eurot.

Vabapidamisel noorkanad alustasid majandis mune­mist maikuus ning kanala täitumus on praegu veel 50 protsenti. Seni on toodangu­maht olnud üle 1200 muna päevas.

«Kanu on meil hetkel 1844, ent juba juuli alguses ostame veel 1800 noorkana juur­de," tutvustas Riisenberg arenguplaane. Ta lisas, et pärast seda peaks eeldatav munatoodang küündima ühe miljoni munani aastas.

Põhiliselt müüb Kehtna Mõisa OÜ vabapidamisel kanade mune Rapla- ja Järvamaal, Tallinnas ning Kehtnas kohalikele klienti­dele. «Õnnelike õrrekanade munade paremaks reklaami­miseks oleme paigaldanud Kehtna Mõisa OÜ väikebus­sile vastavad reklaamikirjed," märkis juhataja.

Marko Liibak, Raplamaa Sõnumid

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/