Avaldatud: 3. märts 2014Kategooriad: Uudised

Hiljuti tuli Leisi valla Laugu küla Sepa talust kaubamärgi­ga Saaremaa Nokkijad turu­le kanamunade tootja Kersti Nõmm. Tema munejad on ta­lus vabapidamisel.

"Praegu on kanu mõni­kümmend, kuid kevadel asun toetuse abil karja suurendama," üt­les pikka aega Saa­re Frydendalis töö­tanud, kuid seejä­rel ettevõtlusega alustanud Kersti Nõmm. Ta lisas, et põhiliselt meeldi­vad talle rasket tõugu munejad. Need on tema sõ­nul sellist tõugu kanad, keda on pä­rast munemispe­rioodi lõppu või­malik ka potti pista, ilma et kastrul sind välja naeraks.

Kukkede tapakaal on 2,8-3,5 kg ja kanadel kuni 2,5 kg. "Minule isiklikult meeldivad australorbid just nende kaa­lukuse pärast ja muidugi braamad, kes on pealegi väga atraktiivsed," tähendas Kers­ti Nõmm, kes peab veel puškineid, maransse ja vähesel määral sussexeid.

Erilisi kanu on palju

Tal on kindlasti plaanis edas­pidi sortimenti veel laienda­da, sest erilisi kanu on palju. Kersti Nõmm on kanu kasva­tanud juba pikka aega, ent esi­algu oma tarbeks.

"Kuna mulle meeldib elu ilma jäätmeid tekitamata, siis kanad on suurepärased komposteerijad ning meie koostöö hakkas hästi laabuma," mu­heles Kersti, kel on ka suur aiamaa ja viljapuuaed. Seetõt­tu pidas ta ka loogiliseks, et võtab kanad, kes selle kõik, mis temast endast üle jääb, väetiseks muudavad.

"Kui jäin töötuks, otsusta­sin kanakasvatusega tõsise­malt tegelema hakata ja kir­jutasin ka äriplaani ning hak­kasin ettevalmistusi tegema kanakarja suurendamiseks," rääkis Kersti. Esimesel korral ei läinud õnneks, aga veeb­ruari keskel sai ta teate, et tema äriplaanile on toetust antud. Siis vormistaski ta end kohe ettevõtjaks ja viis muna­de proovipartiid müüki ning seni on neid ostetud üllata­valt hästi. Praegu on "Saa­remaa Nokkijate" sildiga munad müügis Saarte Sahvris või Kersti oma ko­dus. Suvel loodab ta juba rohkem mune pakkuda.

Oma pere on abiks

Miks sai kaubamärgiks just Saaremaa Nokkijad, seda põhjendas Kersti Nõmm nii, et see nimi sündis siis, kui Soome Nokiaga ei olnud veel juhtunud seda, mis nüüdseks on toimunud, "la miks ei või olla Saa­remaa üks selline koht, kus inimene puhkab nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Stressist vabanemine igal ta­sandil on ju ideaalne," tähen­das ta.

Igapäevaselt on talle ko­dus abiks ja toeks ta oma pere. Eriti kanadele toidu varumi­sel, kuna kasutatakse ju igasuguseid vanaemade riukaid, nagu näiteks nõgesevihad jms. Muidugi on talle suureks abiks ka Saarte nõuandekeskus ja töötukassa, kelle antud toetuse abil loodab ta oma ka­nala renoveerida.

Kersti Nõmme sõnul on huvi tervisliku toi­du vastu suur. "Vaatamata e-riiklusele E-aineid inimesed toitumi­sel siiski ei eelis­ta," märkis ta.

Kersti rääkis ka, et ta pole unistanudki kanade abil kähku rikkaks saamisest ja see pole kunagi ka tema eesmärk ol­nud, kuid talle lihtsalt meeldib kanadega tegeleda.

Otseselt mahetootjaks ta end ei pea, kuna kogu see bü­rokraatia, mis mahe-sõnaga kaasneb, tundub talle tüütu. "Mulle meeldib kasvatada kanu ja teha seda looduslikul ja loomulikul viisil. Mitte sun­dida neid munema selleks eri­nevaid aineid manustades," kinnitas Kersti Nõmm, kelle­le meeldib, kui looduses toi­mub loomulik ringkäik. "Ma lihtsalt annan neile võimalu­si."

Saaremaa Nokkijate mu­nad eristuvad tavalistest poes müüdavatest munadest eel­kõige sellega, et need on mu­nenud kanad, kes saavad ela­da normaalset kanaelu: tuk­kuda õrrel, õues jalutada, mu­neda pessa, juua, süüa ja sib­lida siis, kui neile meeldib. 

Ivika Laanet,
Saarte Hääl, 01.03.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/