Avaldatud: 25. jaanuar 2014Kategooriad: Uudised

Eesti põllumeeste keskliit saatis detsembris keskkonnaministrile kirja, milles hoiatati, et keskkonnasõbraliku majandamise toetuse vähenemine uuel eelarveperioodil võib tootjaid panna keskkonnasõbraliku majandamise nõuete täitmisest loobuma.

“Mitmed tootjad on juba teinud arvestusi ja leidnud, et ots-otsaga kokkutulemiseks tuleb keskkonnasõbraliku tootmise nõuete täitmisest ilmselt loobuda ning suurema saagi nimel muuta kultuuride struktuuri ning hakata kasutama rohkem väetisi ja kemikaale,” märkis Eesti põllumeeste keskliidu juhatuse esimees Kalev Kreegipuu.

Uuel perioodil on keskkonnasõbraliku majandamise meetme nõuete täitmise eest planeeritud toetust (saamata jäänud tulu ja lisakulude hüvitamiseks) maksta 39,53 eurot hektari kohta ja lisaks 10 eurot hektari kohta juhul, kui tootja võtab endale 50% pinna ulatuses talvise taimkatte kohustuse. Kokku seega 49,53 eurot.

Praegu makstakse samade nõuete täitmise eest 57,52 eurot, ehk 7,99 eurot rohkem.

“Meile jääb arusaamatuks, kuidas saavad samade nõuete täitmisega seonduvad lisakulud ja saamata jäänud tulu olla eeloleval perioodil odavamad kui käesoleval,” märkis Kreegipuu. “Inflatsiooni ja muid arenguid arvestades peaks see vastupidi olema,” lisas ta.

Valjala viljakasvataja Kaido Kirst ütles, et keskkonnasõbraliku majandamise nõuete täitmisega kaasnevad lisakulud ning kui kulud ja toetus on võrdsed, siis pole asjal mõtet, sest nõuete täitmise korral on tööd palju rohkem. “Kui see summa nüüd nii väikseks läheb, siis võib keskkonnasõbraliku majandamise nõuetest loobujaid olla küll,” arvas Kirst.

“Olen ise mandril suuremate tegijatega rääkinud ja nad on arutanud, et nende suurte nõuete täitmisel nii madala toetusega kaob asja mõte ära.”

Kaido Kirstu sõnul kuluks tal endal keskkonnasõbraliku majandamise toetusest loobumise korral 300 ha maa kohta väetist umbes 5–7 tonni praegusest rohkem.

Eestis on 2001. aastast makstud neile põllumajandustootjatele, kes on olnud nõus võtma endale täiendavate piirangute täitmise kohustuse, keskkonnasõbraliku põllumajanduse toetusi, millega hüvitatakse täiendavate keskkonnapiirangutega kaasnevad saamata jäänud tulu ja lisakulud.

Eesti põllumeeste keskliit leiab, et keskkonnasõbraliku tootmise toetus peab jääma vähemalt käesoleva perioodi tasemele. 

Ain Lember,
Saarte Hääl, 25.01.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/