Avaldatud: 19. veebruar 2014Kategooriad: Uudised

Jõudluskontrolli Keskusel valmis iga-aastane kokkuvõte, mis toob välja peamiste Eestis kasvatatavate tõugude, holsteini ja eesti punase, 50 tippkarja.

Eelmise aasta kokkuvõttes oli holsteini karjadest kõige kõrgem piimatoodang Lea Puuril, kelle 23 mustakirjut lehma lüpsid keskmiselt 12 669 kilo piima. Üle 12 tonni andsid piima ka Soone Farm OÜ lehmad. Üle 11 tonni lüpsis kuus karja.

Punastest karjadest oli tootlikum Kõljala POÜ kari 411 lehmaga, kelle aasta keskmine piimatoodang oli 10 978 kilo. Üle kümne tonni lüpsvaid punaseid karju oli kokku neli: lisaks Kõljalale veel Tartu Agro ning Kõpu PM OÜ karjad, kus kummaski üle 500 punast tõugu lehma. Neljas toodang, samuti üle 10 tonni, oli Tiia Parmu karjal Võrumaal, kus 24 punase lehma keskmine piimatoodang oli 10 049 kilo.

Kuidas saadakse kõrge toodang?

Tartumaal tegutseva osaühingu Soone Farm piimatoodang on samal tasemel püsinud juba mitu aastat. "Kogemust ikka korjub tasapisi," ütleb ettevõtte omanik ja juht, loomaarstiharidusega Andres Tamm. "Ja inimesed, kes meil töötavad, on head." Lisaks Andresele ja abikaasa Estale on ettevõttes täisjõuga ametis pojad ning kümmekond töölist.

Andres Tamm kinnitab, et tähtsad on kõik kolm piimatootmise põhikomponenti: nii söötmine, pidamine kui aretus. Laut on kaasaegne ja korralik, sellel on vanust viis aastat. Viimasel aastal on kasutusele võetud DeLavali karjahaldusprogramm Herd Manager. See aitab jälgida lehmade tervist, udarapõletikke ning innaaega.

Viimasest ongi Tamme sõnul kõige rohkem kasu. "Viimastel aastatel on järjest kasvanud vaiksete indlemiste osakaal, nii et seda palja silmaga ei märkagi," selgitab Tamm. Nii võib lehm õigel ajal seemendamata jääda ning poegimisvahemik liiga pikaks minna. Herd Navigator aga näitab õige innaaja ära, mistõttu sigimisprobleemid on vähemaks jäänud.

Söötmise osas on Soone Farm katsetanud palju variante. Tänavu on näiteks lisaks rohusilole ka vilisesilo – piimvahaküpsele nisule tehti tervikkoristus ning see sileeriti. Maisi Soone farm siiani kasvatanud pole. On küll proovitud, kuid linnud tegid orasepõllul puhta töö.

Lisaks rohusöödale antakse kõrgetoodangulistele lehmadele oma odrast ja nisust valmistatud jahu, lisaks rapsi- ja sojasrotti ning valgulisandeid.

Karja on plaanis suurendada

Praegu on Soone Farmi karjas 220 lehma, ent plaanis on karja suurendada. Kuna uues laudas on 400 kohta, saaks kogu hoone täita lüpsikarjaga. Siiani oli pool lauta noorkarja käsutuses. "Nüüd saime noorloomad kolida üle teise lauta ning selle arvel saame hakata lüpsikarja kasvatama," selgitab peremees.

Tulevikuplaanides on uue lauda ehitus, ent selleks peavad olud veel selginema. "Praegu on küll piimahind hea ja keskkond soodne, aga eks aeg näitab, mis edasi saab," ütleb Andres Tamm mõtlikult.

Vaata Eesti karjade toppi neljapäeval ilmuvast Maamajandusest! 

Lii Sammler, Maaleht, 18.02.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/