Avaldatud: 25. november 2016Kategooriad: Uudised

EESTI PÕLLUMAJANDUS-KAUBANDUSKODA
PRESSITEADE
25. november 2016

Kriis on sundinud piimatootjaid kulusid kokku tõmbama

Eesti piimatootjad on kriisi tõttu olnud sunnitud otsima võimalusi kulude kokkuhoiuks ja piimatootmise omahind langes möödunud aastal 15,6% võrreldes aasta varasemaga, selgub täna toimuvaks Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Piimafoorumiks valminud analüüsist. Siiski on piima turuhind olnud madalam tootmise omahinnast.

2015. aastal kujunes põllumajandustootjate raamatupidamise andmebaasi FADN andmetel spetsialiseerunud piimatootjate grupis keskmiseks piima tootmise omahinnaks 255 eurot tonni kohta, kuigi piima eest said tootjad keskmiselt vaid 233 eurot/t. Võrreldes 2014. aastaga vähenes 2015. aastal piima tootmise omahind 47 euro ning piima realiseerimise hind 96 euro võrra tonni piima kohta.

„Kui siiani võisime piimatootjate jaoks väga raske aastana esile tuua 2009. aastat, mil igale toodetud piima tonnile tuli keskmiselt 20 eurot peale maksta, siis 2015. aasta oli veelgi raskem, sest vaatamata suurele kulude kokkuhoiule tuli iga toodetud tonni kohta peale maksta juba keskmiselt 22 eurot,“ selgitab Piimafoorumiks valminud kogumikus Maamajanduse Infokeskuse põllumajandussektori majandusanalüüsi osakonna juhataja Marju Aamisepp.

„Kuigi piimatootjad on palju pingutanud, et tootmiskulusid kokku tõmmata, siis on turuhind olnud pikka aega madalam piima tootmise omahinnast. Selle valguses on tervitatav uue valitsusliidu kava taastada tuleval aastal põllumajandustootjatele üleminekutoetuste maksmine ning pingutada selle nimel, et kriisiabi piima- ja sealihatootjatele makstakse välja võimalikult kiiresti uue aasta alguses. Need on vajalikud sammud tootjate kindlustunde taastamiseks,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

2015. aastal moodustasid toetused (v.a. investeeringutele) Eesti piimatootjate sissetulekutest keskmiselt 18%, seejuures oli rohkem kui 300 lehmaga ettevõtetes toetuste osakaal 15% ja alla 21 lehmaga majapidamistes 42%.

Eesti piimatootjatel on suhteliselt kõrge laenukoormus – üldine võlakordaja ulatus mullu keskmiselt 41%-ni. Seejuures oli võlakoormus suurem üle 100 lehmaga ettevõtetel (kuni 48%) ja suhteliselt vähem oli kohustusi vähem kui 100 piimalehmaga väiksematel tootjatel (kuni 24%).

Täna toimub Tallinnas Maaeluministeeriumi saalis Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja korraldatav Piimafoorum 2016 teemal “Ületootmine kui ekspordi taimelava”. Foorumiks ilmunud kogumiku leiab: http://epkk.ee/uudised2/kutse-piimafoorumile-2016/

Lisainfo: Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus, tel 52 058 57, roomet.sormus@epkk.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/