Avaldatud: 15. märts 2016Kategooriad: Uudised

Maaeluministeerium
PRESSITEADE
15.03.2016

Kruuse: Euroopa Komisjoni pakutavad meetmed lisavad paindlikkust

Euroopa Komisjoni poolt eile EL põllumajandus- ja kalandusministrite nõukogul tutvustatud meetmete pakett kriisiolukorra leevendamiseks põllumajanduses pakub liikmesriikidele senisest enam paindlikkust, ütles maaeluminister Urmas Kruuse pärast kohtumist.

„Euroopa Komisjon tuli välja esialgsete ettepanekutega turuolukorra parandamiseks, konkreetsed uute meetmete sõnastused esitatakse lähiajal. Ministrite nõukogu ette tuuakse küsimus tagasi arvatavasti aprillis. Küll võib öelda, et välja toodud meetmed võiksid pakkuda liikmesriikidele põllumajandussektori abistamisel senisest enam paindlikkust, kuid ei lahenda kõiki põllumeeste probleeme,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse

Minister Kruuse sõnul tõdesid nii Euroopa Komisjon kui ka liikmesriikide esindajad mitmes põllumajandusharus tugevat ületootmist. „Näiteks piimatootmise puhul olid kõne all vabatahtlikud tootmispiirangud tootjaorganisatsioonidele ja ühistutele. Mullu vähenes piimatootmine vaid seitsmes liikmesriigis, ka meil on see oluliselt vähenenud. Kui ka ülejäänud liikmesriikide toodang väheneks, võiks nõudlus ja pakkumine hakata tasakaalustuma,“ ütles Kruuse.

Nõukogus arutati ka võimalust suurendada põllumajandussektorile lubatud vähese tähtsusega riigiabi määra praeguselt 15 000 eurolt 30 000 euroni. „Samuti soovib komisjon suurendada ajutiselt fikseeritud hinnaga sekkumiskokkuostu mahte piimapulbrile ja võile. Piimapulbri puhul suureneks see 109 000 tonnilt 218 000 tonnini ja või puhul 60 000 tonnilt  100 000 tonnini,“ ütles Kruuse.  „Ka asub Euroopa Komisjon kaaluma sealiha eraladustamise meetme taaskäivitamist.“

Kruuse sõnul on keskne küsimus siiski, kuidas leida toodangule uusi turge. „Euroopa Liidu põllumehel on võimalik tänavu taotleda kuni 110 miljonit eurot uutele turgudele minemiseks, sellest 30 miljonit on nähtud ette vaid piima- ja sealihasektorit puudutavatele projektidele. Praegu kestab taotlusvoor ja loodan ka Eesti põllumajandusorganisatsioonidelt tõsist osavõttu, sest uute turgude leidmine on ainus viis kriisist väljatulekuks,“ ütles Kruuse.

Nimekirja Euroopa Komisjoni ettepanekust meetmete kohta EL põllumajandussektori olukorra leevendamiseks leiab http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-806_en.htm. 

Teate edastas:
Kristo Mäe
Maaeluministeerium
avalike suhete osakond
tel 5558 8166
press@agri.ee

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/