Avaldatud: 16. september 2013Kategooriad: Uudised

Olustvere mehed päästsid Helme künnitraktori oksjonist

Valgamaa kutseõppekeskus pani 5. septembril oksjonile traktori MTZ 82 alghinnaga 2000 eurot.  Varem Helme kutsekeskkoolile kuulunud traktoriga on aastaid võistelnud Eesti künnimeistrivõistlustel Helme kooli kasvandik Indrek Zilensk.

Peale Helme kooli ühendamist Valgamaa kutseõppekeskusega ja õppetöö lõpetamist Helmes viidi  traktor kutseõppekeskusesse Valgas. Seal ei leidnud  1990. aastal tehasest tulnud traktor enam täit rakendust.

Sel aastal ei saanud Indrek Zilensk luba traktori kasutamiseks, sest  kirjaliku enampakkumise tähtaeg (20.september) on  enne 27.-28 septembril peetavaid künnivõislusi.  11.septembril soostus Valgamaa kutseõppekeskuse direktor Laur Speek siiski kolmekordsele Eesti künnimeistrile traktorit harjutamiseks ja võistlemiseks lubama. Enampakkumise peatamist ei pidanud ta aga võimalikuks.

Olustveres Eesti künnimeistrivõistlusi ettevalmistav Olustvere TMK õppetalu juhataja Riho Kala, kuuldes, et ühe võistlustele oodatud kündja traktor on pandud oksjonile, leidis kohe lahenduse. "Me võime ju traktori oma koolile taotleda ja Zilensk saab seda edasi kasutada," rääkis Riho Kala. Ta pidas  seejärel nõu Olustvere kooli direktori Arnold Pastakuga. Arnold Pastak võttis kohe ühendust Valgamaa õppekeskuse direktoriga. "Valga direktor Laur Speek ütles mulle reedel peale lõunat, et ta annab korralduse see enampakkumine peatada," kinnitas Arnol Pastak laupäeval. Esmaspäeval selgus, et traktori enampakkumine on tühistatud.

(Vara üleandmine tasuta on võimalik, mõlemad koolid on ühe ministeeriumi –  teadus- ja haridusministeeriumi alluvuses.)
Päev varem avaldas portaal pikk.ee loo "Künnimeistri traktor läheb oksjonile". Selles tehtud ettepanek koguda annetuste kaudu raha, et osta Indrek Zilenskile tema kasutatud traktor leidis Valgamaa põllumeeste kiiret vastukaja.

"Kui vaja, paneme rahad kokku ja ostame selle välja. Seda traktorit on ju mehel vaja,"  ütles Palupera põllumees Valdeko Värva. Omalt poolt oli valmis oksjoni tarvis rahakogumise teadet edastama Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda  oma  koduleheküljel.

Tänu Olustvere TMK juhtide kiirele tegutsemisele pole vaja Helme vana künnitraktori ostmiseks rahakogumiskampaaniat algatada.

Indrek Zilenski kommentaar.

"Sellist lugu enampakkumisega poleks üldse vaja olnud.  Olen selle MTZga  kündnud alates 1996.aastast.  Traktor  on künnivõistlusteks  seadistatud ja kõik reguleerimised täpselt paigas.  Lõpetasin Helme kutsekeskkooli  põllumajanduseriala viimases lennus 2000. aastal, meid ainult kaks poissi oligi. Töötan osaühingus Kesa Agro.

Uue, firmade poolt võistlusteks antud traktorite puhul tuleb rattad ümber seada ja reguleerida. See kõik võtaks aega ning samal ajal ei saa traktorit kasutada teistel töödel. Need on lisakulud. Minule sobib selle traktoriga kündmine ja loodan jätkata.

Traktoril  jätkub (vastupidamist) rersurssi veel aastateks, ka varuosi toodetakse seda marki masinatele (MTZ82). Künni maailmameistrivõistlustel näeb kündmas palju vanemaid traktoreid. Tänan kõiki, kes aitasid traktori oksjonist päästa."

Heino Laiapea

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/