Avaldatud: 4. veebruar 2013Kategooriad: Uudised

Lii Sammler, 04.02.2013, Maaleht

Tänavune talv tõi piimakarjakasvatajatele suure mure – sünnivad nõrgad ja elujõuetud vasikad ning tavalisest rohkem esineb aborte. Kui küsida selle põhjust, on loomaarstidel üks vastus – mükotoksiinid.

Sellest, mis on mükotoksiinid, kust nad sööda sisse tulevad ja miks nad just tänavu nii palju kahju tekitavad, räägiti põllumeestele kolmapäeval Märjal. Kuna see on just tänavu eriti kuum teema, tuli end harima ligi sada loomakasvatajat.

Mis need on?

Mükotoksiinid on looduslikud mürgised keemilised ühendid, mida toodavad hallitusseened. Hallitusseened on võimelised tootma väga erinevaid ohtlikke mükotoksiine, nagu näiteks aflatoksiin, fusariumid, don, ohratoksiin, T-2, zeralenoon jpt.

Peamiselt leidub neid terviljas või rohusilos. Hallitusseentega võib taim nakatuda nii kasvu-, koristus- kui säilitamisperioodil ja sealt nad loomasööda sisse sattuvadki.

Põllumajandusorganisatsiooni FAO hinnangul on mükotoksilise saaste poolt igal aastal tabatud ligikaudu 25% kogu maailmas kasvatatavatest põllukultuuridest. Euroopa Liidu piirikontrolli statistika järgi sisaldab mükotoksiine 50% söötadest.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/