Avaldatud: 3. juuli 2014Kategooriad: Uudised

Kui Koit teisipäeval Veriora valla Mõtsavaara küla Laho tallu jõudis, oli ilm küllaltki vihmane. Kapsast, kartulit, kurki ja tomatit kasvatav Aleksi Mähar nentis, et kui sajud jätkuvad, siis hakkab ka kapsas, mis tänavu kül­laltki hästi kasvanud on, mä­danema, teistest viljadest rääkimata.

Samas pole halba ilma hea­ta, sest tõotab tulla hea seeneaasta. «Isegi pilvikuid on juba korjatud,» ütles Mä­har.

Kõik taimed (sh nii tera- kui köögiviljad) vajavad hädasti päikest, sest kui vihmasajud jätkuvad, pole isegi nn keemiast (näiteks lehemädaniku tõrjest) abi.

Liigniiskus soosib mädanemist

Siiamaani on ilmad küllalt­ki külmad olnud, kuid vii­mastel päevadel on need soojemaks läinud. See tõ­siasi on aga suurendanud haudumise ja mädanikuohtu.

Mitte ainult lehed, vaid ka kartulimugulad võivad vaos liigniiskuse tõttu mä­danema hakata.

Mähar kasvatab nii va­rajast kui hilist kartulit, kumbagi on üks hektar. Varajane kartul annata juba saaki. Kuid kartulil on pärast tänavuste vihmaste ilmade veel üks vaenlane – nimelt metsseakari.

Kuigi Laho talu kartulipõldudel pole metssead ük­sikult ega ka koos põrsas­tega eriti pahandust tei­nud, peab alati valvel ole­ma. Peremees on neid mi­nema peletanud ning jät­nud sel eesmärgil isegi ma­sinad metsaäärde. Neid sead algul pelgavad. Kui aga sead masinatega ära harjuvad, siis tuleb välja mõelda uued peletusmeetmed.

Mähar kasvatab kapsataimi ette kasvuhoones ning istutab siis need põl­lule. Tänavu hästi kasva­nud hapenduskapsast võib eeldatavasti juba augusti algul ehk ligi pool kuud va­rem koristama hakata.

Taimed vajavad päikest kui hingeõnnistust

Kapsataimedest tühjaks­jäänud kasvuhoonesse on Mähar istutanud mõnisa­da tomatitaime. Kuigi kas­vuhoonesse vihma otseselt ei saja, võib liigniiskus to­mateid mädandama haka­ta. Kurgisaak on sel aastal aga märksa viletsam kui eel­misel aastal. Aasta tagasi algas suvi juba mai kesk­paiku ning ilusat ja sooja ilma jätkus kogu suveks. «Nii et päikest on hädasti vaja – see on kõige parem rohi,» nendib peremees.

Ilmateade lubab nädala­lõpuks ilusamaid ilmasid. Venemaa ilmateenistus prognoosib aga keskmisest veidi soojemat ja kuivemat juulit. Nii et sademeid peaks tulema normist vä­hem. Mähar loodab, et päi­kest tuleb piisavalt. Siis võib ka saaki loota.

Laho talu turul müümas ei käi

Laho talu peremees müüb kartulid ja kurgid vahen­dajatele ning kapsa Salvesti konservitööstusele. Toma­tit kasvatab Mähar aga peamiselt oma pere tarbeks. Aleksi Mähar on leidnud, et vahendajatele müümine säästab aega ja vaeva. Ku­na turgudel müüdavad ko­gused ei pruugi olla kuigi suured, siis ta ise seal ei käi. Tallinna turul võib küll päevaga rohkem müüa kui näiteks Tartu turul, kuid Laho talust Tallinna tuleb edasi-tagasi sõites oma 500 versta. Selleks kuluv aeg tuleb aga näpis­tada töötegemise arvelt.

Koit küsis, kas maasikakasvatamisele pole mõel­nud. Mähar vastas, et va­hepeal mõtles, et jätaks kartulid ja hakkaks maasi­kaid kasvatama. Üks asja­tundja aga arvas, et ei maksa nii teha, sest maasikamüüjaid on palju ning välismaise maasika osakaal Eesti turul on väga suur.

Pealegi vajab maasikakasvatamine teistest köögiviljadest tunduvalt rohkem hooajalist tööjõudu. Neid, kes tahavad hooajaliselt käsitsi tööd teha, on aina raskem leida, sest maa­rahvas vananeb ja vähe­neb. Hakkajamad inimesed eelistavad ju püsivalt töö­tada. Köögivilja korista­misel aga ei tea kunagi, kas homme saab tööd teha, sest ilm ei pruugi seda võimal­dada. Ja kui ilm lubabki, siis ei tea jälle, kas saaki ka saab. Nimelt ei pruugi kurk külmade ööde tõttu plaanitud ajaks koristamisküpseks saadagi.

Spordimehe hingega talu­pidaja Aleksi Mähar on osa võtnud nii Tartu ratta- kui jooksumaratonist. «Prae­gu käin lihtsalt jooksmas, sest tunnen, et see mõjub kehale hästi.» 

Raivo Sihver, 03.07.2014, Koit 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/