Avaldatud: 10. september 2012Kategooriad: Uudised

Kuu aega tagasi Viljandi Maksimarketisse paigaldatud mahepiima automaat on leidnud palju sõpru — see on Eestis läbimüügilt teisel kohal.

«Asi toimib ja eriti hästi läheb just Viljandis — siinne automaat on Tallinna Järve Selveri oma järel läbimüügilt teisel kohal,» ütles osaühingu Heimtali Hobusekasvandus juhataja Peep Puna. See asutus varustab toorpiimaga nii Viljandi kui viit Tartu automaati.
Kokku on tulundusühistu Eesti Mahe kaubanduskeskustesse üles pannud neliteist mahepiima müügikohta.

Peep Puna sõnul ostetakse Viljandi automaadist päevas umbes sada liitrit toorpiima, kuid on olnud ka päevi, mil müügiks on läinud 140 liitrit. «See tähendab, et Viljandi inimene ei ole maapiima maitset unustanud ja on väga ostuvalmis,» lausus ta.

Mõni nüanss vajab silumist

Kuigi toorpiima maitse on viljandlaste hulgas kiidusõnu pälvinud, on tarbijate seas tekitanud rahulolematust see, et aparaadist pudelisse voolav piim vahutab sageli üle ääre ning anumat tuleb enne korvi asetamist kuivatuspaberiga puhastada.

«Kahjuks ei saa me masinat vähema koguse peale seadistada, sest siis ei tule pudel piima täis,» selgitas Peep Puna. «Püüame projektijuhiga uurida, ehk õnnestub piima laskmise aega pikendada, et pudelisse liiga palju vahtu ei tekiks.»

Kuigi on olnud kuulda nurinat, et pudeli kork ei pea korralikult, ei tohiks seda Peep Puna sõnul juhtuda, kui kork korralikult kinni keerata.

Muret on tuntud sellegi üle, et automaadist saadud pudeleid ei ole võimalik uuesti kasutada. Tegelikult võib poodi minnes vana pudeli kaasa võtta ning uue koguse piima sisse lasta. Enne tuleb pudelilt vana silt eemaldada.

«On ainult oht, et inimene ei pruugi pudelit piisavalt korralikult puhtaks pesta,» ütles Peep Puna. «Kui seda on tehtud lohakalt ja näiteks ostja abikaasa on pudeliga vahepeal bensiini vedanud, jääb piimale halb maitse juurde.»

Tasub teada, et piimaliitri hind pudeli taaskasutuse tõttu ei muutu — see on ikka 99 eurosenti.

Piimatootja kinnitust mööda pürgib tulundusühistu Eesti Mahe selle poole, et plastist piimapudeleid oleks võimalik pandipakendina ära anda ning need töödeldaks ümber.
«Selleni läheb aga aega, sest mitmelt poolt on vaja enne kooskõlastus saada,» lausus Puna.

Kogu mahepiima projektist rääkides tõdes Peep Puna, et suurt tulu pole see veel toonud, kuid ettevõtmise tasuvus jääb sellisele tasemele, mille najal võib hakata arendama teist etappi.

«See tähendab, et üles pannakse veel kakskümmend säärast müügikohta,» lausus ta.

Ettevõtmine tasub end ära

Peep Puna selgitas, et tulundusühistu Eesti Mahe on automaadid ja kolm veokaubikut ostnud pangalaenuga, mille eest tuleb tasuda kopsakat intressi. Peagi on aga lootust saada põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt osa kulude katteks toetust, mis annab võimaluse laenu vähendada.

«Kui rääkida Heimtali hobusekasvanduse seisukohalt, siis muidugi tasub see ettevõtmine meil ära, muidu me seda ju ei teeks,» tõdes Peep Puna. «Oleme juba kaks aastat mahepiima tootnud, kuid nüüd saame seda esimest korda mahedana realiseerida. Varem müüsime piima kombinaadile, kus see läks teiste toodanguga ühisesse katlasse.»

Mõistagi kaasnevad asutusele automaatidega kulud — tootja peab korraldama nende pesemise ja tasuma piimaproovide eest.

«Kuid inimestel on ikkagi valikuvõimalus ja värske toorpiim kättesaadav,» lausus Peep Puna.

Liisi Seil, Sakala (08.09.2012)

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/