Avaldatud: 17. mai 2013Kategooriad: Uudised

Tänu rahvusvahelisele projekti Snowbal toetusele said aprillikuus Läänemaal ja Hiiumaal õppereisil käia 13 Läti põllumajandustootjat, keda saatsid kolm maaelu eksperti.

Lätlased soovisid enne loomade päriselt välja karjamaale viimist näha, kuidas meil veiseid talviti peetakse ja kuidas hoolitsetakse selle eest, et talvisel ajal kogunenud sõnnik ei ohustaks põhja- ega merevett.

Läänemaa kolm talu

Käisime vaatamas, kuidas Kasari luha vahetus läheduses asuvas Kulli-Hansu talus loomi peetakse. Anne ja Toivo Sits tutvustasid oma väikest loomakasvatustalu, mis loodud eeskätt selleks, et iseendale maal elades tööd anda. Õppida oli sealt nii mõndagi, näiteks seda, kuidas väikestes oludes ja ilma suuremate investeeringuteta sammhaaval on võimalik väikest talu kasumlikult majandada.

Hoopis teine pilt avanes meile Arne Tamme ettevõttes, kus tehtud suured investeeringud loomade varjualuse ehituseks. Just uus ja avar laut pakkus erilist huvi lätlastele, see oli päikeseküllane, värske õhuga ja loomadel olid seal tõesti kuninglikud elamistingimused. Talu masinapark oli samuti muljetavaldav. Leiti, et kaasaegne tehnika on atraktiivne ka nooremale põlvkonnale ja selle soetamine aitab nii mõnegi noore linnamineku ära hoida.

Veel külastasime Läänemaal Aldo Vaani Topi talu. Vaan on ka Eesti Lihaveisekasvatajate liidu juhatuse esimees, seega oli palju juttu loomakasvatajate koostööst ja seltsi tulevikuplaanidest. Ka selles talus avaldasid muljet talu oma jõududega loomade tarbeks rajatud ehitised.

Eraldi toonitasid meie külalised, et reisi ajal sai näha erinevaid lihaveise tõugusid ning huvitav oli see, kuidas tõud valitakse vastavalt tingimustele ja talu suurusele.

Hiiumaa kolm talu

Hiiumaal, Vaemla tootearenduskeskuses tutvustas Tarvo Nõmm OÜ Hiiu Lihatootmine tegevust ja tegi külaslistele hoones ringkäigu. Lätlastele avaldas muljet tootearenduskeskuse sünnilugu. Ei juhtu just iga päev, et idee ja selle elluviimise kava tuleb otse loomakasvatajatelt, kes ühiselt selliseks jõupingutuseks seljad kokku panevad ja Euroopa Liidu LEADER programmi toel sellest ka tõsine ettevõte sünnib. Kassari puhkekeskuses pakuti meile oma talu lihaveise lihast valmistatud ülimaitsvat lõunasööki ja perenaine Tiina Kopli rääkis pere ettevõtlusest. Koplid hooldavad pool-looduslikke kooslusi, avades Kassaris kauneid merevaateid, mis aastaid silma eest peidus olnud. Talul on lihaveised ja lambad, mida realiseeritakse kohapeal pakkudes kvaliteetset kohalikku toitu saare külalistele, omadele ikka ka.

Sirje ja Tõnu Kapteini loomakasvatustalus näidati lätlastele tänapäeva tehnoloogiaid, millega saab looma andmeid kergesti arvutisse sisestada ilma, et loomale väga lähedale peaks minema. Loomade fikseerimiseks mõeldud puuris saab teha kõik vajalikud toimingud, süstida, arstida ja kaaluda. Kerged alumiiniumaiad on tõhusaks abiks loomade selekteerimisel pärast puurist vabanemist. See kõik jättis lätlastele väga sügava mulje.

Mariann ja Arne Kokla koos oma noortalunikega näitasid uut ja valgusküllast loomalau-ta, kus karjamaale pääsemist ootasid prisked šarolee tõugu lihaveised. Pikk arutelu leidis asetjust loomatõugude valikute teemal. Miks just šarolee ja miks teised kasvatavad anguseid või hereforde. Tõdeti, et eks iga talu peab tegema oma valiku, vastavalt sellele, millised on talu maad ja milline on liha tootmise eesmärk.

Saime külalistele näidata ka üht üsna algstaadiumis olevat Hiiumaa loomakasvatusettevõtet. Salinõmme looduslikult rikast rannaniitu ja soolakut hakkavad hooldama punased aberdeen-anguse veised. Neile on Rootsi partnerite eeskujul ehitatud varjualune ja praegu planeeritakse lekkimiskindlat sõnnikuhoidlat, mis eelkõige mõeldud alale, kus oht sõnniku sattumiseks merre väga suur.

Lätlased jäid nähtuga väga rahule, nii mõnigi neist ütles, et reis ületas kõik ootused. Oli ka neid, kes lubasid nähtut oma talus võimalusel rakendada. Külalistele jätsid sügava mulje ka Läänemaa ja Hiiumaa kevadine linnurohkus ning kadakad. Tõeliselt rõõmustas lätlasest projektijuhti ühe osavõtja mõte, mis nähtu kokku võttis: "Esimest korda sain aru ja ka nägin otseseid seoseid põllumajanduse ja looduskaitse vahel!"

Õppereisi rahastasid Interreg programm, KIK ja Rootsi WWF projekti Snowbal raames.

Lia Rosenberg, ELF-i maaelu ekspert
Hiiu Leht, 17.05.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/