Avaldatud: 4. september 2013Kategooriad: Uudised

Seoses hillissuvise perioodiga, mil hundid oma kutsikaid jahti pidama õpetavad, tuletab keskkonnaamet loomakasvatajatele meelde, et kiskjate hävitustööd aitab vältida piisav ennetustegevus

Olgugi, et huntide arvukus on Eestis viimastel aastatel langenud ja hundi peamiste saakloomade – metskitse ja metssea – arvukus on hakanud taastuma, tuleb loomakasvatajatel siiski oma lambaid ja muid loomi valvata, teatas keskkonnaamet. Ameti andmetel on sel aastal teatatud kahesajast murtud lambast.

Huntide tekitatud kahju aitab korvata piisav ennetustegevus ja keskkonnaameti-poolsed hüvitised, mille suurus sõltub loomaomaniku ennetustegevuse ulatusest. "Kui üles on pandud näiteks ainult üks okastraat, siis komisjon, kes kahjuhüvitise määrasid otsustab, võtab sealt maksimaalse omavastutuse määra maha," selgitas keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi ja lisas, et omavastutuse määr jääb tavaliselt 64-128 euro vahemikku.

Talvi sõnul on soovitused lammaste piisavaks kindlustamiseks keskkonnaameti kodulehel olemas ja neist tasub omanikel lähtuda. "Hüvitame ka ennetustöid, kui inimene on meie soovitustest lähtunud. Kui aed on tõhus, olemas on elektrikarjus, siis maksame 50% kuludest kinni," sõnas Talvi. "Me ei taha kulutada raha huntide tekitatud kahju kinnimaksmisele vaid püüame tagada, et nad saaksid söönuks looduses," rõhutas ta. "See on ka loomade suhtes aus – lammaste elu eest vastutab ju nende omanik," arvas Talvi.

Tulenevalt looduskaitseseadusest ja kooskõlas Euroopa Liidu regulatsioonidega hüvitatakse põllumajandustoodete esmatootjatele pruunkaru, hundi ja ilvese tekitatud kahjud.

Riik hüvitas 2012. aastal hundi poolt loomakasvatajatele tekitatud kahjusid kokku 71 120 euro ulatuses. 2012. aastal teostatud kiskjakahjude ennetustööde kulutusi hüvitati ligi 25 000 euroga. Kiskjakahjude ennetustööde hüvitamise taotlemine ja maksmine on aasta-aastalt kasvanud.

Delfi.ee, 04.09.2013

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/