Avaldatud: 20. mai 2013Kategooriad: Uudised

Heiki Raudla,
Maaleht, 19.05.2013

Säästvat põllumajandust ehk otsekülvi viljeleva Tobrelutsude pere taimekasvatusfilosoofia on loogiline – see, mis on hea mullale, on tulus põllumehele ja hea keskkonnale.

Kui Maaleht Põlvamaale Puuri külla jõuab, käib perekond Tobrelutsu suurtalu põllul varase odra külv. Masina järel tolmu pea polegi ja põld on adraga harimata. Tera külvatakse otse ristikupõllule, mis jäi sügisel koristamata, kuna ei olnud sobivat ilma. Külvikul on neli paaki – ristikuseemnetele allakülviks, väetisele, odraseemnetele ja viimane nälkjatõrjegraanulitele. Koristamata ristik on jäänud multšikihiks põllupinnale.

“Adraga künd ja minimeeritud mullaharimine on meie jaoks minevik,” sõnab pereisa Toomas Tobreluts, viidates 2008. aastal soetatud Uus-Meremaa päritolu täisotsekülvikule Cross Slot. “Aga ainult külvikust ei piisa selle tehnoloogia puhul – peab olema ka viljavaheldus, mis takistab haiguste levikut, see on kohustuslik.”

Mees ütleb naljatledes, et sellepärast ta ei künna, et on erialalt mehhanisaator, mitte agronoom. Tegelikult tuli otsekülvile ülemineku idee poeg Taavilt, kes kasutab põllutarkuste omandamiseks peamiselt internetivõimalusi. Seejärel käidi Saksamaal masinaga tutvumas ja ostetigi toetuse kaasabil ligi kolm miljonit krooni maksnud otsekülvik ära.

Loe edasi täispikka artiklit Maalehest

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/