Avaldatud: 4. juuni 2014Kategooriad: Uudised
Põllumajandusministeerium tuli vastu lambakasvatajate soovile ja hakkab mahetootjatele maksma toetust kuue kuu vanuste tallede asemel kolmekuuste registrisse kantud lamba- ja kitsetallede eest.
 
“See on suur pluss, sest me ei pea lambaid enam kunstlikult karjas hoidma septembri ja oktoobrini, kui turul on tekkinud juba hinnalangus,” ütles Eesti lambakasvatajate seltsi juhatuse esimees Ell Sellis.
 
Et lamba- ja kitsekasvatuses ei kata toodang sageli selle tootmiseks tehtud kulutusi, on tootjad toetuse saamisest eluliselt huvitatud ja hoidsid ka lambaid seetõttu karjas toetuse saamiseks nõutud kuue kuuni. Valdavalt looduslikest oludest tingituna on Eesti lambakasvatajal soodsaim aga teha tapaküpsed talled lihaks sügisel, hiljemalt oktoobris.
 
Ell Sellis rääkis, et lammaste Eestist välja müümisel on tippnõudlus osaliselt seotud moslemiusuliste kalendriga ja tulenevalt sealsetest pühadest nihkub parima hinnaga müügiperiood igal aastal ligi kaks nädalat ettepoole. 


Seega langevad aastatel 2014–2020 õnnekombel ajaliselt kokku Eesti-välise turu nõudluse kõrghooaeg ja meie kasvatajate soov oma lambaid tapaküpsetena realiseerida. Toetuse maksmiseks nõutud vanusepiiri alanemine loobki võimaluse saada nii toetust kui ka realiseerida lambad ajal, mil turul saab toodangu eest tipphinda.
 
Kui praegu konkureerib Eesti lambakasvataja EL-i ametliku statistika kohaselt lambaliha kokkuostuhinna võrdluses viimase koha pärast Rumeeniaga, siis toodangu müük kõrghooajal võimaldaks lambakasvatajal saada oma toodangu eest kõrgemat hinda. Eksporditurul on hind 30–40% madalam, kui müük jääb moslemite pidustuste järgsesse aega. “Hullem on asjaolu, et pärast neid pidustusi pole nagu kellelgi eriti huvi meie, Euroopa jaoks kauge nurga, tallede vastu,” rääkis Sellis. “Transpordikulud lähevad liialt suureks.”
 
Veel üks positiivne asi MAK-is seoses lamba- ja kitsekasvatajate mahetoetusega on see, et karjatatavate loomade loomühikute arvestus läks kasvatajale soodsamaks. Novembri seisuga oli üks karjatatav lammas alates vanusest kuus kuud 0,15 loomühikut, nüüd on aga alates vanusest kolm kuud 0,2 loomühikut.
 
Kui võrrelda 2014. ja 2015. aasta mahetoetusi, siis praegu toetatakse maheda püsirohumaa hektarit, millel on 0,2 lü rohusööjaid (st 1,33 lammast või kitse vanuses alates 6 kuust) 76,69 euroga. Järgmisel aastal toetatakse sama rohumaad, millel on 0,2 lü rohusööjaid, 25 euroga.
 
Praegu annab 1 loomühik mahelammast (6,67 lammast ja kitse) alates vanusest 6 kuud tootjale täiendavalt 31,96 eurot. 2015. aastast annab 1 loomühik mahelammast (5 lammast ja lihakitse või siis 3,33 piimalammast või piimakitse) alates vanusest 3 kuud tootjale täiendavalt 100 eurot. 

Ain Lember 
Saarte Hääl, 31.05.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/