Avaldatud: 11. juuli 2014Kategooriad: Uudised

Kalle Palling: mahepõllumajandusega tegelemine peab muutuma ettevõtjatele lihtsamaks 

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimehe Kalle Pallingu sõnul peab mahepõllumajanduses lihtsustama üleeuroopalisi nõudeid ja reegleid ning vähendama bürokraatiat, et meelitada ettevõtjaid enam panustama sellesse loodussõbralikumasse tootmisviisi.

«Kõikide ettevõtjate iga-aastase kontrollimise kohustus tuleks kaotada ja üle minna riskipõhisele kontrollimisele, mis tähendab, et suurema riskiastmega ettevõtjaid kontrollitakse sagedamini kui väiksema riskiastmega ettevõtjaid,» ütles Palling. «Reeglite lihtsustamine ja bürokraatia vähendamine aitaks tekitada tarbijatel suuremat usaldust mahetoodangu vastu.»

Palling lisas, et kuna mahetootjad on esmajärjekorras väikeettevõtjad, siis mahepõllumajandust soodustades panustatakse ka Eesti maaelu arengusse üldisemalt ja väikeettevõtlusesse. «Väiketootjatest talunikud ja mahepõllumajandus on maaelu mootor,» lausus ta.

ELAK kuulas tänasel istungil põllumajandusministeeriumi eurokoordinatsiooni osakonna juhataja Madis Pärteli ettekannet Eesti seisukohtadest 14. juulil toimuval Euroopa Liidu põllumajanduse ja kalanduse nõukogu istungil, kus on arutamisel muudatused mahepõllumajanduses.

Lisaks muudatustele kontrollimises toetab Eesti ka põhimõtet, et samaaegselt tava- ja mahetootmist viljelevad ettevõtted peavad tulevikus täielikult üle minema mahetootmisele, kuid soovib liikmesriikidele õigust teha teatud erandeid, näiteks mesilasperedega tegelevatele ettevõtetele mahepõllumajanduses. Eestis on suhteliselt väike osa ettevõtjaid, kes tegelevad paralleelselt nii tava- kui mahepõllumajandusega – taimekasvatuses on see 9,4 protsenti ning loomakasvatuses ja mesinduses 22,3 protsenti.

Eesti on ka seisukohal, et müügipakendis mahetooteid turustavatele jaemüüjatele ei peaks laienema kohustus osaleda kontrollisüsteemis ning nõukogus arutamisel olevas eelnõus kavandatud kehtivate erandite (tavatootmisest pärit taimse paljundusmaterjali ning tavaloomade maheettevõttesse toomine) lõpetamiseks on vajalik pikem üleminekuperiood.

ELAKil on kavas teemad käsitleda ka edaspidi, sest tegemist on Euroopa Liidu eesistujariigi Itaalia jaoks prioriteetse teemaga, kus kokkuleppeid oodatakse juba selle aasta lõpuks. 

Anette Parksepp, 11.07.2014, Majandus24.ee 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/