Euroopa Liidus mesilaste kaitseks võetud meetmed tekitavad rapsikasvatajatele rohkem tööd ja võivad kaasa tuua suuremaid saagikadusid.

1. detsembrist keelustab Euroopa Komisjon ajutiselt seemnete kasutamise ja müügi, mida on töödeldud neonikotinoidseid toimeaineid sisaldavate taimekaitsevahenditega. Keelustatavate toimeainete hulka loetakse klotianidiin, tiametoksaam ja imidaklopriid ehk siis pestitsiidid, mida kasutatakse mesilasi ja teisi tolmeldajaid ligi tõmbavatel taimedel ja teraviljadel, kirjutab Saarte Hääl.

Uue teadusliku info kohaselt võivad neonikotinoidid olla teatud põllukultuuride puhul mesilastele väga ohtlikud, kusjuures osa kultuuride puhul kahjustab mesilasi kokkupuude tolmuga, teiste kultuuride puhul aga saastunud õietolmu ja nektari jääkide tarbimine. Maisi puhul tekitas mesilastele probleeme kokkupuude gutatsiooni tulemusel tekkinud vedelikuga.

Eestis puudutab neonikotinoidide keelustamine eelkõige rapsi, mille puhtimiseks kasutatakse peamiselt Cruiser OSR-i, millele ei ole asendajat.

Loe täpsemalt Maaleht.ee