Avaldatud: 15. juuli 2014Kategooriad: Uudised

Kultuurmustikad on endiselt meie koduaedade hitt, kuid paljud mustikapõõsa omanikud kurdavad saagikuse vähesuse üle. Millised võivad olla põhjused?

Kultuurmustika sorte, mis meil kenasti kasvama ja saaki kandma peaksid, on väga palju. Ja nad tõepoolest on väga suure saagikusega ning äärmiselt tänuväärsed taimed.

Kultuurmustikas aga vajab heaks saagikandvuseks teatud tingimusi ja igal pool taim rõõmuga ei kasva. Mustikas vajab püsivalt happelist keskkonda ning sobib seetõttu hästi kas looduslikule rabaalale või spetsiaalselt loodud turbapeenrasse. Tihtilugu ei piisa lihtsalt istutusaugu rododendronimullaga täitmisest. Meie kodumaises pinnases on väga palju paekivi, mis annab vihjeid ka mulla pigem aluselisele reaktsioonile.

Kui taim rõõmsalt turbapeenras kasvab ja olukord endiselt ei ole ootuspärane, siis võib viga olla toitainete puuduses. Mustikataimi tuleks väetada vaid spetsiaalse hapulembestele taimedele mõeldud väetisega, vastasel korral saab peenra pH rikutud. Aianduskeskustes on saadaval erinevaid hästisobivaid väetisi ja alati tasub meeles pidada, et kõigile hapulembestele taimedele sobib ka rododendronitele mõeldud väetis.

Kultuurmustikate vähese saagikuse põhjuseks võib olla ka olukord, kus kõik kasvatatavad taimed on samast sordist. Kõnealused taimed on küll enamasti isetolmlevad, kuid mitme erineva sordi kooskasvatamine suurendab kindlasti saagikust märkimisväärselt.

Ka kasvukoha valik võib saagikust pärssida. Tihti arvatakse, et kuna mustikas on alusmetsa taim, siis kasvab ta meeleldi varjus. Tegelikkuses on nii, et igal viljakandval taimel oleks ikkagi vaja vähemalt pool päeva päikest, et oma ülesannet täie tõsidusega täita. 

Marju Vitkar, 15.07.2014, Delfi.ee 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/