Avaldatud: 31. märts 2014Kategooriad: Uudised

Nädalavanune talleke, veebikaamera seljas, suurte lammaste vahel ringi kepsutamas on üsna eriline vaatepilt. Veel erilisem on aga maailma vaadata arvutiekraanilt lamba silmade läbi.

Tarvastu vallas lambaid kasvatav Murese talu asub pakkuma uudset e-teenust, mis annab linlastele võimaluse osa saada maaelust ning näitab lastele loodust ja loomi. Igaüks saab leheküljel myown­sheep.com valida endale lemmiklooma ning jälgida tema kasvamist ja tegemisi Muresel.

«Ajujahil» läheb kenasti

Talu peretütre Eve Armi projekt on jõudnud Eesti Televisioonis näidatava ettevõtluskonkursi «Ajujaht» kümne edukama hulka.

Äriidee kannab nime «My Own Sheep». Soovijad saavad vaadata videoid ja sedagi, kuidas loom maailma näeb. Lisaks saab teha lambale Skype’i kaudu kõnesid, mille kestel võib teda heal juhul määgimas kuulda.

«Esimesi lambaid on kaameraga juba mõnda aega harjutatud, tasuks saavad nad leiba ja muud meelepärast,» kõneles Eve Arm.

Esialgu on kasutada üks kaamera, mis päitsetega seatakse suurele lambale pähe või tallele selga. 400 eurot maksev kaamera on väga vastupidav ja veekindel. Mõttes on samamoodi filmida ka teisi loomi ja tõenäoliselt hakatakse tulevikus pakkuma kopterikaameraga kaadreid õhust.

Süsteemi ülesehitamine on keeruline, seepärast on Eve Armi meeskonnas viis inimest, kelle vahel on jaotatud turundust ja kommunikatsiooni, finantse, disaini ning infotehnoloogiat puudutavad ülesanded.

«Arenenud tööstusmaades võõranduvad inimesed loodusest järjest enam, seega tundub maaelu neile põnev ja eksootiline,» rääkis Arm. «Alustada soovime Inglismaa suurlinnadest ja edasi minna Jaapanisse. Tõusva päikese maa inimesed ei näe ju pärisloodust üldse, nad võivad näiteks puudleid ja lambaid segamini ajada.»

Eestis võiks asi huvi pakkuda lastele, kes kohapeal tallesid uudistamas käivad ja hiljem tahavad nende käekäiku jälgida. «Tuttavate lapsed on siin tehtud videoid vaadanud rõõmuga kümme korda järjest,» sõnas ta.

Seda, kui palju raha kõige eest küsida, Eve Arm esialgu öelda ei osanud. Kaalumisel on 10 euro suurune kuutasu. Skype’i kõneminuti eest tuleks lisaks maksta.

«Ringvaade» tegi kuulsaks

Esialgu on kogu süsteem katsetamise staadiumis, et välja selgitada vead ja puudused. Enne kui see pole töökindlaks osutunud, on enamik teenuseid tasuta proovimiseks.

Läinud nädalal oli Eve Arm oma veebiprojektiga ETV saates «Ringvaade». Pärast seda üritas kümme inimest Murese lammastele helistada.

«Inglismaal ja USA-s on võimalik tasuda lamba eest teatud summa ning vastu saada tema pilt või sertifikaat, aga otsest veebisuhtlust loomadega ei ole seni kusagil maailmas tehtud,» kõneles Murese peretütar.

Eve Arm on palju maailmas rännanud. Ta on õppinud Tallinna tehnikaülikoolis haldusjuhiks, kuid leiba teeninud hoopis söögimaailmas. Ta on juhatanud Tallinnas  toidukohta Söökla, kus taotletakse nõukaaegset stiili, ning osalenud väiketalunike toodangu linlasteni juhatamise projektis «Tagurpidilavka». Viimased pool aastat on ta olnud Viljandi kohvikus Fellin toitlustusjuht.

ARVAMUS

ANDREI KOROBEINIK,

«Ajujahi» žürii liige

See on väga lahe idee. Ideest tähtsam on aga tiim ja see, kas nad saavad oma idee elluviimisega hakkama, ongi peamine väljakutse. Nende projekt on üsna interdistsiplinaarne, eeldab teadmisi väga erinevates valdkondades, lambakasvatusest internetiturunduseni.

Praegu tundub, et IT-pool jäi tiimile komistuskiviks, aga jälgin huviga, kuidas neil läheb. Ilmselt ei ole mina sellise projekti sihtrühm, kuid ikkagi hoian neile pöialt.

MURESE

Talu asub Tarvastu vallas Raassillas.

• Põhikarja suurus on 350 lammast, igal kevadel sünnib juurde umbes 700 talle.

• Aretuseks on kasutatud Eesti valgepealist tõugu, tekselit ja dalat.

• Peale lammaste on talus kaks kitse, kaks koera ja kaks kassi.

• Talu käsitöökaubad on müügil kogu Eestis.

Allikad: www.murese.ee 

Egon Valdaru,
Sakala, 31.03.2014 

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/