Avaldatud: 12. august 2014Kategooriad: Uudised

Eesti maaülikooli ja Tartu üli­kooli kalauurijad tabasid seni ainult Eesti rannikumerest leitud võõrliigi – ümarmudila – ühest Lääne-Virumaa meriforellijõest.

Eesti rannikume­rest leiti ümarmudilat esimest korda 2002. aastal ja kala sat­tus siia arvatavasti kaubalae­vade pilsivetega. Nüüdseks on ümarmudila arvukus plahvatuslikult suurenenud ja mitmel pool Eesti rannikumeres on ta juba väga tavaline liik.

„Mujal maailmas on ümar­mudil levilat laiendanud ka magevette," selgitas uuringu korraldanud Eesti maaülikoo­li kalateadlane Anti Vasemägi. Tema sõnul on ümarmudil näi­teks Põhja-Ameerikas edukalt levinud Suurde järvistusse ja sinna suubuvatesse jõgedes­se. „Seetõttu on võimalik, et ümarmudil laiendab oma levi­ala ka Eesti siseveekogudesse."

Väga agressiivne kala

Kalateadlase sõnul on mitu varasemat uuringut näidanud, et tegemist on väga agressiivse kalaliigiga, kes võib teisi kalu elupaikadest välja tõrjuda. Katsete põhjal maitseb punn-põsksele tulnukale ka lõhilas­te mari. „Samas on ümarmu­dila kahjulikest mõjudest meie lõhilastele ja magevee kalafau-nale üldisemalt veel vara rää­kida," nentis Vasemägi.

Ümarmudil (Neogobius melanostomus) kuulub ahvenaliste seltsi mudillaste sugu-konda ja ta pärineb Kaspia, Musta ja Marmara mere piir­konnast.

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/