Tulevane põllumajandusminister Ivari Padar (SDE) ütles Vikerraadio saates "Uudis +", et ametisse asudes tuleb tal kohe ebameeldiva otsusena vähendada maaelu arengukava riigi poolset kaasrahastust.

Saatejuht Arp Müller ütles, et lõpetaval koalitsioonil jäi õhku vaidlus maaelu arengukavade eurorahade Eesti poolse kaasrahastuse üle. Lahkuv põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder võitles 25 protsendilise kaasrahastamise määra eest, mille rahandusminister Jürgen Ligi tagasi lükkas ja kinnitas, et riigi poolne kaasrahastus ei saa olla üle 15 protsendi.

Ivari Padar ütles, et selles osas minnakse kompromissile. "Me oleme kokku leppinud, et uus maaelu arengukava ei saa olla väiksem kui eelmine kava. Kaasfinantseerimine läheb mõnevõrra suuremaks kui 15 protsenti," rääkis Padar.

Padar pakkus, et uus number saab olema kuskil 20 protsendi ümber. Tema sõnul ei saa kaasrahastuse kärpimine olema meeldiv otsus. "Selge, et korrektiivid tuleb teha ja eks me jõuame lähema pooleteise kuu jooksul selle otsuseni, kus riigipoolse kaasfinantseerimise vähenemise võrra raha väheneb."

Padar märkis, et väga suurt struktuurset muutust kaasrahastuse osas ei tule. "Jah, on vähenemine selle võrra, mis riigi poolne kaasfinantseerimine kaasa toob, teiselt poolt tuleb koalitsioonilepingut vaadates küsida, millised on valdkonnad, kus rahastust tõstetud on."

"Inimese jaoks iseenesest tänase koalitsioonilepingu valguses küll kaotust ei tule. On teised valdkonnad, kus inimeste turvatunnet ja heaolu paremini tagatakse," rõhutas Padar.

Saatejuht viitas tootjate hulgas valitsevale kartusele, et kui langetatakse kaasrahastamine 25 protsendilt 15 protsendile, siis väheneb ka maaelu arengukava kogumaht nii, et põllumehed saavad vähem raha kui eelmises perioodis.Padar kinnitas, et rahastatus tuleb vähemalt sama suures mahus. "Nii me oleme praegu kokku leppinud," ütles ta.

Padari sõnul ei saa täiendava rahastamise allikaks olla ühtse põllumajanduspoliitika otsetoetuste esimene sammas.

Padar märkis, et maaelu arengukava kogumaht väheneb jäädes 930 000-940 000 euro juurde.

Tulevane minister rääkis, et otsuseid tuleb teha kiiresti, sest kava peab läbima Euroopa Komisjoni juures kooskõlastuse, millele kulub pool aastat.

Tema sõnul on eesmärk on see, et kui sel aastal ei suuda ministeerium arengukavast väljamakseid teha, siis on plaanis hakata neid tegema kohe 2015. aasta algusest.

Aleksander Krjukov,
ERR Uudised, 21.03.2014