Avaldatud: 21. november 2014Kategooriad: Uudised

Põllumehi, kes viljelusvõistlusel kõrgemaid saake kasvatasid, tunnustatakse täna Sangaste lossis peetaval viljelusvõistluse lõpukonverentsil.

Eestis koguti tänavu rekordiline viljasaak: kui teravili ja raps kokku arvestada, siis ligi poolteist miljonit tonni. Nii et, hoolimata vilja madalast varumishinnast, on põhjust seda saavutust tähistada.

Kuna võidu viljeletakse juba kümnendat aastat ehk siis on tegemist juubeliga, on ka lõpukonverents sedavõrra pidulikum. Lisaks osalejate tunnustamisele kuulatakse ettekandeid Läti, Soome, Rootsi ja Taani viljelusvõistluste kogemustest. Oma nippidest räägivad Eesti tänavused parimad. Õhtu lõpeb piduliku õhtusöögi ja tantsuga.

Osalema on palutud läbi aastate parimad viljakasvatajad koos abikaasadega, korraldajad ja kohtunikud. Samuti tuleb Eesti viljakasvatusele sümboolse tähenduse omandanud Sangaste lossi Eesti võistluste üks innustajaid ja kümne aasta pikkune hea partner Annaleena Ylhänen Soome põllumajandusajakirja juurest.

Tänavu selgitati välja võitjad rapsi, rukki, nisu, odra ja kaera kasvatajate hulgast.

Kõige enam oli võistlemas nisupõlde, 15. Võrdselt parima saagi 9,4 t/ha said Margus Lepp (Voore Farm) Lääne-Virumaalt ja Piibe Post (Valjala POÜ) Saaremaalt. Saagikuselt kolmanda tulemuse 8 t/ha sai Heiki Aren Viljandimaal Kõo Agro põldudel.

Parima rapsisaagi sai Tõnis Riisk (Saimre Viljakasvatuse OÜ) Viljandimaal 5,2 t/ha. Vaid veidi madalam saak, 5,1 t/ha oli Järvamaal Karinu põllumajanduslikus osaühingus. Võrdse saagiga 4,8 t/ha olid järgmistel kohtadel Anneli Tihu (Väätsa Agro) Järvamaalt ja Argo Must (Koolimaa talu) Põlvamaalt.

Viljelusvõistluse lõpparvestusse jõudis 9 rukkipõldu. Parima saagi sai Tuuli Vaarak Viljandimaal Oilseeds Agro põllult: 9,3 t/ha. Vaid veidi väiksema saagi sai Argo Lääts – 9,2 t/ha Pärnumaal Halingas. Kolmas koht kuulus Aare Leidikule saagiga 8,3 t/ha.

Kuuest odrapõllust oli parim saak, 8,1 t/ha Erki Oidermaal Põlvamaalt. See on ka senise kümne aasta viljelusvõistluste odra rekordsaak. Teine tulemus saadi taliodraga: Kaupo Puhasmets Lääne-Virumaalt saagiga 6,9 t/ha. Kolmandaks jäi Margus Klais (Rämsi Agro) Tartumaalt saagiga 6,5 t/ha.

Parima kaerasaagi 7,2 t/ha kasvatas Põlvamaa mees Erki Oidermaa. Teine koht saagiga 6,2 t/ha kuulub Argo Mustale Koolimaa talust samuti Põlvamaalt. Kolmanda koha sai Argo Lääts (Halinga OÜ) Pärnumaalt, 5 tonni hektarilt.

Viljelusvõistlust korraldavad AS Baltic Agro, Scandagra Eesti AS, Avena Nordic Grain, Põllu- ja Maamajanduse Nõuandeteenistus ning ajakiri Maamajandus.

Maamajandus on viljelusvõistluse 10. aastapäeva puhul andnud välja ka teemakohase trükise, kus kõik kümme aastat kokkuvõtlikult kirjas. 

Lii Sammler, 21.11.2014, Maaleht

 

Viimased uudised

Arhiiv

Pikk.ee uudiskirjaga liitumine.

Isikuandmeid töötleme vastavalt Isikuandmete töötlemise põhimõtetele

Täpsem liitumisvorm on leitav https://www.pikk.ee/liitu-uudiskirjaga/